Profesyonel futbolcu sözleşmesi
Professional football player contract
- Tez No: 874404
- Danışmanlar: PROF. DR. OĞUZ SADIK AYDOS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ufuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Futbol günümüz dünyasında ilgiyle takip edilen ve bir sektör haline gelen spor dalı olarak karşımıza çıkmaktadır. Böyle büyük kitlelere hitap eden spor organizasyonunun baş rolleri olan kulüp ve futbolcu arasında akdedilen Profesyonel Futbolcu Sözleşmesi'nin önemi yadsınamaz. Dolayısıyla bu çalışmada Profesyonel Futbolcu Sözleşmesi irdelenerek tarafların sahip oldukları hakları ve üstlenmiş oldukları yükümlülükleri birçok yönüyle incelenmesi amaçlanmıştır. Profesyonel Futbolcu Sözleşmesi ve bu sözleşmeden doğan yükümlülükler ile sözleşmenin sona erme halleri ele alınmıştır. Spor hukukunun yapısı gereği ulusal ve uluslararası yargı mercileri kararlarının devamlı olarak gelişmesi sebebiyle mümkün oldukça bu yargı kararlarına değinilmeye özen gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
Football is a sports branch that is followed with interest and has become an industry in today's world. The importance of the Professional Football Player Agreement concluded between the club and the football player, who are the leading roles in a sports organization that appeals to such large masses, cannot be denied. Therefore, in this study, it is aimed to examine the rights of the parties and the obligations they have undertaken in many aspects by examining the Professional Football Player Agreement. The Professional Football Player Contract, the obligations arising from this contract and the termination of the contract are discussed. Due to the nature of sports law, the decisions of national and international judicial authorities are constantly evolving, and care has been taken to mention these judicial decisions whenever possible.