Profesyonel futbolcu sözleşmesi
Professional footballer contract
- Tez No: 405569
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OĞUZ SADIK AYDOS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Spor, Law, Sports
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Medeni Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Profesyonel Futbolcu Sözleşmesi, profesyonel futbolcular ile futbol kulüpleri arasında akdedilen sözleşmelerdir. Profesyonel futbolcuların işgörme edimleri karşılığında futbol kulüplerinin ücret ödeme borçlarının karşılıklı olarak yer aldığı bir türdür. Sözleşme taraflara başka edimler de yüklemektedir. Bu sözleşmelerin Türkiye Futbol Federasyonu nezdinde tescil edilmesi gerekmektedir. Türkiye Futbol Federasyonu FİFA ve UEFA düzenlemeleri ile bağlıdır. Gerek bu kurumların gerekse Türkiye Futbol Federasyonu'nun talimatları sözleşmelerin kuruluşu, süresi ve sona ermesi gibi konularda doğrudan uygulanmaktadır. Bunun yanında Türk Borçlar Kanunu'nun genel hükümleri ile hizmet sözleşmesine ilişkin özel hükümleri de önem arz etmektedir. Profesyonel Futbolcu Sözleşmesi'nden kaynaklanan uyuşmazlıklar uzun bir süre Türkiye Futbol Federasyonu birimlerinden Uyuşmazlık Çözüm Kurulu ve itiraz mercii olan Türkiye Futbol Federasyonu Tahkim Kurulu tarafından çözümlenmekte idi. Son dönemde yapılan mevzuat değişikliği ile bu birimlere başvurulmamakta ve ihtilaflar genel mahkemeler eli ile çözülmektedir Anahtar Kelimeler : Profesyonel Futbolcu Sözleşmesi, Futbolcu, Futbol Kulübü, Türkiye Futbol Federasyonu
Özet (Çeviri)
Professional footballer contract is a contract that concluded between professional footballers and football clubs. The freelance performance of footballers and payment obligation of football clubs are mutual debts in this type. This contract also burdens different obligations to parties. These contracts must be registered upon Turkish Football Federation. Turkish Football Federation is bound with the regulations of FIFA and UEFA. Both these associations and Turkish Football Federation's regulations are directly applicable on establishment, period and termination of contract. Furthermore general articles and special provisions of services contract of Turkish Code of Obligations are substantial. The disputes arising from Professional Fotballer Contract resoluted by Dispute Resolution Organization and appeal resort Arbitral Tribunal for a long time. Recently, after modification on regulations, parties appeal to General Courts. Key Words : Professional Footballer Contract, Footballer, Football Club, Turkish Football Federation