Adölesan erkek futbol oyuncularında gövde stabilizasyon egzersizlerinin topa vuruş hızı, koşu hızı ve çeviklik performansına etkisi
The effect of core stabilization exercise program on kicking velocity, sprint speed and agility performance in male adolescent football players
  1. Tez No: 874479
  2. Yazar: CEYDA SOFUOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. VOLGA BAYRAKCI TUNAY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Spor, Physiotherapy and Rehabilitation, Sports
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Spor Fizyoterapistliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Spor Fizyoterapistliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu çalışmanın amacı, adölesan erkek futbol oyuncularında gövde stabilizasyon egzersiz eğitiminin topa vuruş hızı, koşu hızı ve çeviklik performansına olan etkisini araştırmaktı. Çalışmaya 12-14 yaş aralığında olan 36 sporcu dahil edildi. Çalışma grubu n=19, kontrol grubu n=17 olarak iki guruba ayrıldı. Bushnell velocity radar tabanca ile topa vuruş hızı, 20 metre koşu testi ile koşu hızı ve 505 çeviklik testi ile çeviklik performansı ölçüldü. Değerlendirme sonrası çalışma grubuna, rutin antrenman programına ek olarak haftada 3 gün, 8 Hafta süreyle gövde stabilizasyon egzersiz eğitimi uygulandı. Kontrol grubu rutin antrenman programına devam etti. Ölçümler eğitim sonrası 8. Hafta tekrarlandı. Çalışma grubunda eğitim sonrası; topa vuruş hızı, koşu hızı ve çeviklik performansı değerlerinde anlamlı fark bulundu (p0,05), çeviklik performansında anlamlı artış gözlendi (p0,05). Sonuç olarak, bu çalışmada rutin antrenman programına ek olarak verilen gövde stabilizasyon eğitiminin adölesan erkek futbol oyuncularında performansta gelişme sağlayabileceği gösterildi.
Özet (Çeviri)
This study investigated the effect of the core stability training program on ball-kicking velocity, running speed, and agility in adolescent male football players. Thirty-six male football players aged between 12 and 14 were divided into the training and control groups. Before implementing the core stability training program, participants' ball-kicking velocity, sprint speed, and agility performance were measured with a Bushnell velocity radar gun, 20 m sprint test, and 505 agility test, respectively, in both the training and control groups. After the measurements, the training group followed the core stability training program three days a week for eight weeks in addition to the routine training program, while the control group followed the routine training program only. After completing the core stability training program the ball-kicking velocity, sprint speed, and agility performance were re-measured in both groups. Significant improvements were detected in all parameters, i.e., ball-kicking velocity, sprint speed, and agility performance in the training group (p0,05). In contrast, a considerable improvement was observed in agility performance (p0,05). In conclusion, this study's findings proved that core stability exercises can improve the performance parameters of adolescent male football players.