Malatya Müzesinde bulunan Arslantepe mühürlerindeki motiflerile deri takı uygulamaları
Leather jewelry applıcatıons wıth the motıfs on the Arslantepe seals ın Malatya Museum
  1. Tez No: 874480
  2. Yazar: ZERRİN TURAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATMA YETİM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: El Sanatları, Crafts
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: El Sanatları Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: El Sanatları Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 151
Özet
Bu çalışmada, Malatya ili sınırları içinde bulunan Arslantepe Höyüğü kazı çalışmaları sonucunda ulaşılmış olan, mühür baskı örneklerinin teknik, motif, kompozisyon açısından özellikleri incelenerek, gelecek kuşaklara aktarılmasına katkı sağlamak ve disiplinler arası bir yaklaşımla takı tasarım alanında özgün ve modern takı örnekleri oluşturmak amaçlanmıştır. Takı örnekleri oluşturulurken, birçok dönemin kalıntılarını bünyesinde barındıran, Arslantepe Höyüğünden çıkarılan mühürlerdeki motifler kullanılmıştır. Arslantepe yerleşkesinde yaşayan toplulukların sosyal, kültürel, ekonomik ve sanatsal açılardan nasıl bir yaşam sürdüklerini anlamamızı kolaylaştıran mühür baskı örnekleri, farklı disiplinlerde yeniden hayat bularak günümüz modern dünyasında varlığını sürdürmektedir. Araştırmada Arslantepe Höyüğü ve buradan çıkarılan mühürler hakkında genel bilgiler verilmiştir. Mühür baskıların sayıca çok olması sebebiyle, araştırma kapsamı Malatya Müzesi koleksiyonunda bulunan mühür baskı örnekleri ile sınırlandırılmıştır. Motif özellikleri açısından takı tasarım alanına uyarlanabilecek, en iyi durumdaki 18 adet mühür baskı örneği seçilerek, tasarım çizimleri yapılmış, deri ve yardımcı malzemeler kullanılarak özgün takı örnekleri tasarlanmıştır. Kolye, küpe, yüzük, bileklik olarak tasarlanan 15 adet takı tasarım örneği oluşturulmuştur. Ayrıca yapım aşamaları, çizimleri, esinlenilen mühür baskı örnekleri hakkında bilgi formları hazırlanarak çalışma tamamlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to examine the technical, motif and compositional features of the seal printing samples obtained as a result of the excavations of Arslantepe Mound, located within the borders of Malatya province, to contribute to the transfer of the samples to future generations and to create original and modern jewelry examples in the field of jewelry design with an interdisciplinary approach. While creating the jewelry samples, the motifs of the seals from the Arslantepe Mound was used, containing the traces of several time periods. The seal printing samples, which make it possible to comprehend the social, cultural, economic and artistic life of the people living in the Arslantepe settlement, continue to exist in today's modern world by revitalizing in different other disciplines. This study provides general information about the Arslantepe Mound and the seals recovered from it. Due to the large number of existing seal impressions, the scope of the research was limited to the existing seal impression examples in the collection of Malatya Museum. Eighteen of the best examples of seal impressions that can be adapted to the field of jewelry design in terms of their motif features were selected, and after design drafts were made, original jewelry samples were created using leather and auxiliary materials. In addition, the study was completed by preparing information forms about the construction stages, drawings, and inspired seal printing examples for those jewelry designs.