Ruhsal hastalığı olan kişilere yönelik inanç ve önyargıların damgalama düzeylerine etkisi
The effect of beliefs and prejudices towards people with mental illness on stigma
  1. Tez No: 874518
  2. Yazar: RUKİYE KAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CAN ÇALICI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Adli Tıp, Psikoloji, Forensic Medicine, Psychology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Adli Tıp ve Adli Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 242
Özet
Amaç: Bu araştırmada bireylerin ruhsal hastalıklara ve ruhsal hastalığı olan kişilere yönelik inanç ve önyargılarını belirlemek, bu değişkenler ile psikolojik damgalama düzeyleri arasındaki ilişkileri ve etkileyebilecek faktörleri ortaya koymak amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Değişkenlerin nicel araştırma türü doğrultusunda ilişkisel tarama modeli kullanılarak betimlendiği bu araştırmada örneklem seçiminde basit seçkisiz yönteminden yararlanılmış ve 352'si kadın, 212'si erkek olmak üzere toplam 564 kişiye ulaşılmıştır. Örneklem, araştırmaya alınma kriterlerini kaşılayan 501 kişiden oluşmuştur. Araştırmada veri toplama aracı olarak araştırmacı tarafından literatür doğrultusunda hazırlanmış“Kişisel Bilgi Formu”ile“Ruhsal Hastalığa Yönelik İnançlar Ölçeği”,“Ruhsal Hastalığı Olan Kişilere Yönelik Önyargı Ölçeği”ve“Damgalama Ölçeği”kullanılmıştır. Verilerin analizinde IBM SPSS 28 paket programı kullanılmış; gruplar arası farklılıkları belirlemeye yönelik t-testi analizleri ve Tek Yönlü Varyans Analizi (ANOVA), değişkenler arası ilişkileri belirlemeye yönelik korelasyon analizi ve bağımsız değişkenlerin bağımlı değişken üzerindeki etkisini belirlemeye yönelik regresyon analizi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of the study was to determine individuals' beliefs and prejudices towards mental illnesses and people with mental illnesses, and to reveal the relationships between these variables and psychological stigma levels and the affecting factors. Materials and Methods: In this research, where the variables were described using the relational screening model in line with the quantitative research type, simple random method was used in sample selection and a total of 564 people, 352 women and 212 men, were reached. The sample consisted of 501 people who met the inclusion criteria for the study. In the study,“Personal Information Form”prepared by the researcher in line with the literature,“Beliefs Towards Mental Illness Scale”,“Prejudice Scale towards People with Mental Illness”and“Stigma Scale”were used as data collection tools. IBM SPSS 28 package program was used to analyze the data; t-test analyzes and One-Way Analysis of Variance (ANOVA) were performed to determine differences between groups, correlation analysis to determine relationships between variables, and regression analysis to determine the effect of independent variables on the dependent variable.