Türkiye'deki belediyelerin mali özerklik analizi
Financial autonomy analysis of municipalities in Turkey
- Tez No: 874548
- Danışmanlar: PROF. DR. RAMAZAN ŞENGÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 143
Özet
Belediyelerde mali özerklik, kamu yönetimi ve maliye alanında en fazla tartışılan konularından birisi olarak gösterilmektedir. Bu çalışmada da Türkiye'deki yerel yönetim kurumlarından olan belediyelerin mali özerkliğinin yeterliliği değerlendirilmiştir. Çalışmada ulusal ve uluslararası mevzuat kapsamında belediyelerin mali özerkliğe sahip olup olmadıklarının tespit edilmesi amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda temel araştırma sorusu 'Türkiye'de belediyelerin mali özerkliği yeterli midir?' şeklinde belirlenmiş ve soruya cevap aranmıştır. Bu ana sorunun türevinde ise bazı sorular:“Belediyelerin mali kaynaklarından 2464 sayılı Belediye Gelirleri Kanunu ihtiyacı karşılıyor mu?”,“mali yeterliliği sağlayıp mali özerkliği tesis edebiliyor mu?”,“hangi vergi, resim, harç ve şerefiyeler mülga olmuş?”,“1319 sayılı Emlak Vergisi Kanunu mali özerkliğe ne kadar etkili?”şeklinde sıralanmıştır. Bu çalışmanın konusu belediyelerle sınırlandırılmıştır. Bunda, belediyelerin vatandaş nezdinde daha görünür olması ve 6360 sayılı Kanun ile bazı il özel idare ve köylerin ilga olmaları etkili olmuştur. Çalışmada yöntem olarak nitel araştırma yöntemi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Fiscal autonomy, public administration and finance in municipalities is shown as one of the most discussed issues in the field of finance. In this study, the adequacy of the financial autonomy of municipalities, which is one of the elements of local administration in Turkey, has been evaluated. In the study, it is aimed to determine whether municipalities have financial autonomy within the scope of national and international legislation. For accordance with this purpose basic research question 'Is the financial autonomy of municipalities sufficient in Turkey?' was determined and answers were sought. Some of these questions are,“Does the Municipal Revenue Law No. 2464 meet the need from the financial resources of the municipalities?”,“Can it provide financial adequacy and establish financial autonomy?”,“Which taxes, duties, fees and goodwill have been abolished?”, "The property tax numbered 1319 How effective is the law on financial autonomy? sorted as. The subject of this study is limited to municipalities. The fact that the municipalities were more visible to the citizens and that the province private administration and villages were abolished with the Law No. 6360 were effective in this. As a method in the study qualitative research method was used.