Spor bilimleri fakültesi öğrencileri tarafından yeşil yönetim kavramının bilinirliğinin incelenmesi
Examination of the awareness of the concept of green management by the students of the faculty of sport sciences
- Tez No: 874570
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ERMAN OR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Spor Yönetim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 200
Özet
Yeşil Yönetimle sürdürülebilirlik, insan yaşam kalitesinin artırılması ve doğal kaynakların korunması anlamına gelir ve ekonomik, ekolojik ve sosyal hedeflerin birlikte değerlendirilmesini gerektirir. Kaynak kıtlığına neden olan bilinçsiz kullanım sorununu çözmek için işletmelerin yeşil yönetime yatırım yapması ve çevresel önceliklere uygun yönetim ilkelerine yönelmelilerdir. Bu tez çalışmasında, yeşil yönetim kavramının bilinirliği üzerine Devlet ve Vakıf Üniversitelerindeki Spor Bilimleri Fakültesi öğrencilerinin (Beden Eğitimi ve Spor bölümü, Antrenörlük Eğitimi bölümü ve Spor Yöneticiliği bölümü) hem üniversiteler arasında hem de üniversite içi bölümler arasında incelenmesi amaçlanmıştır. Spor Bilimleri Fakültesi Öğrencileri Tarafından Yeşil Yönetim Kavramının Bilinirliğinin İncelenmesine yönelik önermelerin yer aldığı Çevre Bilinç, Çevrecilik ve Yeşil Pazarlama Karması Faaliyetlerinin Yeşil Satın Alma Davranışına ve Bağlılığa Etkisi ölçekleri kullanılmıştır. Çalışmamız, toplamda 911 (Devlet Üniversitesi 619, Vakıf Üniversitesi 292 öğrenci) üniversite öğrencisinin katılımıyla gerçekleştirilmiş ve 62 önermeden oluşan bir anket kullanılarak yürütülmüştür.
Özet (Çeviri)
Sustainability through Green Management means improving the quality of human life and protecting natural resources, and requires economic, ecological, and social objectives to be considered together. To solve the problem of unconscious use that causes resource scarcity, businesses should invest in green management and turn to management principles in line with environmental priorities. In this thesis, it is aimed to examine the awareness of the concept of green management among the students of the Faculty of Sports Sciences (Department of Physical Education and Sports, Department of Coaching Education and Department of Sports Management) in State and Foundation Universities both between universities and between departments within universities. The scales of Environmental Awareness, Environmentalism and The Effect of Green Marketing Mix Activities on Green Purchasing Behavior and Loyalty, which include propositions about the Awareness of the Concept of Green Management by the Students of the Faculty of Sports Sciences, were used. Our study was conducted with the participation of a total of 911 university students (619 students at State University, 292 students at Foundation University) and was conducted using a questionnaire consisting of 62 propositions. As a result of the analysis of statistical data, there is a statistically significant difference between State and Foundation Universities about the awareness of the concept of green management.