İslâmi dönemde Hz. Peygamber'e ilk methiyeler
Hazrat in the Islamic period first praises to the Prophet
  1. Tez No: 874584
  2. Yazar: GİYASETTİN TOFAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YAHYA SUZAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Eastern Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Batman Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Hz. Peygamber'i sevmeyi, Allah'ı ve dinini sevmenin bir parçası olarak gören tasavvuf ehli başta olmak üzere pek çok kişi, pek çok yerde ve pek çok dönemde Hz. Peygamber'e övgülerin yapıldığı şiirler nazmetmiştir. Bu tür övgülerin tarihsel süreci Hz. Peygamber henüz hayatta iken başlamıştır. Hz. Peygamber'in yanında saf tutan Müslüman şairler, gerek Hz. Peygamber'i sevmeleri ve onun karakterine hayranlık duymaları, gerekse onu ve İslam dinini savunma gayesini taşımaları sebebiyle Hz. Peygamber'e övgü içerikli şiirler nazmetmişlerdir. Bunların başında Hassân b. Sâbit, Abdullâh b. Revâha ve Ka'b b. Mâlik gelmiştir. Söz konusu şairlerin şiirlerin üzerine birtakım çalışmalar olmasına rağmen, hayatlarının ve Hz. Peygamber ile ilgili övgü şiirlerinin birlikte ele alındığı müstakil bir çalışma söz konusu olmamıştır. Bu eksiklikten yola çıkarak yaptığımız çalışma üç ana bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde şairlerin yaşadıkları câhiliye ve Sadru'l-İslâm dönemlerinin siyasi, sosyal ve edebi durumları ele alınmıştır. İkinci bölümde söz konusu Peygamber şairlerinin hayatlarına ve edebi kişiliklerine yer verilmiştir. Üçüncü bölümde de bu şairlerin nazmettikleri Peygamber methiyelerinin muhtevası incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Many people, especially the people of Sufism, who see loving the Prophet as a part of loving Allah and his religion, have written poems praising the Prophet in many places and in many periods. The historical process of such praise began when the Prophet (peace be upon him) was still alive. Muslim poets who sided with the Prophet composed poems in praise of the Prophet because they loved the Prophet and admired his character, as well as because they aimed to defend him and the religion of Islam. Chief among them were Hassân b. Sâbit, 'Abdallah b. Rawah and Ka'b b. Malik came. Although there have been some studies on the poems of the poets in question, there has not been an independent study in which their lives and praise poems about the Prophet are discussed together. Based on this deficiency, our study consists of three main parts. In the first part, the political, social and literary situations of the jahiliyya and Sadru'l-Islam periods in which the poets lived are discussed. In the second part, the lives and literary personalities of the poets of the Prophet in question are included. In the third part, the content of the praises of the Prophet (peace be upon him) by these poets is examined.