Endüstri 4.0 kapsamında fabrikalardan toplanan verilerin görselleştirilmesi ve saklanması için web tabanlı sistem geliştirilmesi
Developing a web-based system for visuali̇zation and storage of data collected from factori̇es within the scope of industry 4.0
- Tez No: 874631
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YUNUS DEMİR, DR. ÖĞR. ÜYESİ VOLKAN ALTUNTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Akıllı Sistemler Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Akıllı Sistemler Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Teknolojinin hızla ilerlemesiyle birlikte imalat endüstrisi sektörü de büyük bir dönüşüm geçirmektedir. Endüstri 4.0 olarak adlandırılan bu dönüşüm, fabrikalarda dijitalleşme ve otomasyonun önemli bir rol oynadığı yeni bir çağı temsil etmektedir. Bu dönüşümle birlikte, fabrikalardan elde edilen verilerin toplanması, iletimi ve analizi daha verimli hale gelmektedir. Bu veriler, üretim süreçlerinin izlenmesi, kalite kontrolünün sağlanması ve bakım faaliyetlerinin optimize edilmesi gibi birçok alanda değerli bilgiler sunmaktadır. Bu tez çalışmasında, Endüstri 4.0 kapsamında fabrikalardan toplanan verilerin görselleştirilmesi ve saklanması için web tabanlı sistem geliştirmesi amaçlanmaktadır. Geliştirilecek web tabanlı sistem, fabrikalardan gelen verilerin gerçek zamanlı olarak görselleştirilmesini sağlayacak ve bu verilerin uzun süreli saklanmasını destekleyecektir. Böylece, fabrika yöneticileri ve çalışanları, üretim süreçlerini daha iyi anlamak ve iyileştirmek için verilere hızlı ve kolay bir şekilde erişebileceklerdir. Ayrıca, sistem kullanıcılarına özelleştirilebilir raporlar oluşturma ve verileri farklı analitik araçlarla analiz etme imkanı sunacaktır. Bu sayede, fabrikalar veriye dayalı kararlar alabilir ve operasyonel verimliliklerini artırabilirler. Web tabanlı sistem, farklı veri görselleştirme araçları ve grafiklerle destelenecektir. Böylece, kullanıcılar verileri daha iyi anlayabilecek ve eğilimleri, performans göstergelerini kolayca takip edebileceklerdir. Bu çalışmanın amacı, endüstriyel verilerin etkin bir şekilde kullanılmasını sağlamak ve fabrikalardaki süreçlerin izlenmesini ve optimize edilmesini desteklemektedir. Ayrıca, verilerin uzun süreli saklanması, fabrikaların geçmiş verilere erişerek trendleri analiz etmelerini ve gelecekteki stratejik kararlarını desteklemeyi sağlayacaktır. Geliştirilecek web tabanlı sistem, kullanıcı dostu bir arayüz sunacak ve analiz için gerekli olan verileri görsel olarak sunarak karar verme sürecini kolaylaştıracaktır. Bu çalışma, Endüstri 4.0 kavramı ve fabrikalardan toplanan verilerin önemini vurgulayan birinci bölümle başlamaktadır. İkinci bölümde, benzer çalışmaların ve mevcut teknolojilerin incelendiği literatür taraması yapılmıştır. Üçüncü bölümde, geliştirilecek web tabanlı sistemin gereksinimleri ve tasarımı detaylı bir şekilde açıklanmıştır. Dördüncü bölümde, geliştirilen web tabanlı sistemin özellikleri ve kullanıcı etkileşimi hakkında bilgiler verilmiştir. Beşinci bölümde, yapılan uygulama test verileriyle simüle edilerek sistemin başarısı ve kullanılabilirliği test edilmiştir. Sonuç bölümünde ise elde edilen sonuçlar özetlenerek sistemin başarısı ve kullanılabilirliği tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
With the rapid advancement of technology, the manufacturing industrial sector is also undergoing a major transformation. This transformation, known as Industry 4.0, represents a new era in which digitization and automation play a significant role in factories. With this transformation, the collection, transmission, and analysis of data gathered from factories are becoming more efficient. These data provide valuable insight in various areas such as monitoring production processes, ensuring quality control, and optimizing maintenance activities. In this thesis, the aim is to develop a web-based system for visualizing and storing data collected from factories within the scope of Industry 4.0. The developed web-based system will enable real-time visualization of data coming from factories and support the long-term storage of this data. Thus, factory managers and employees will be able to access data quickly and easily to better understand and improve production processes. Additionally, the system will provide users with the ability to generate customizable reports and analyze data using various analytical tools. This will enable factories to make data-driven decision and increase operational efficiency. The web-based system will be supported by different data visualization tools and graphs, allowing users to better understand the data and easily track trends and performance indicators. The purpose of this study is to facilitate the effective use of industrial data and support the monitoring and optimization of processes in factories. Futhermore, long-term data storage will enable factories to analyze trends and support their future strategic decisions. The developed web-based system will offer a user-friendly interface and visually present the necessary data for analysis, facilitating the decision-making process. The study begins with the first chapter emphasizing the concept of Industry 4.0 and the importance of data collected from factories. The second chapter reviews similar studies and existing technologies through a literature review. The third chapter provides a detailed explanation of the requirements and design of the web-based system to be developed. The fourth chapter presents information about the features of the developed web-based system and user interaction. The fifth chapter tests the success and usability of the system through simulated application test data. Finally, the conclusion section sumarizes the obtained results and discusses the success and usability of the system.