Uluslararası bilişim hukukunda elektronik delillerin incelenmesi
Examination of electronic evidence in international information technology law
  1. Tez No: 874634
  2. Yazar: UĞURKAN GÜL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MESUT HAKKI CAŞIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
İnceleme konusu bu akademik çalışmanın içeriği; uluslararası hukukta delilin tarihçesi, tanımı, elektronik delil kavramı, elektronik delillerin yargılamadaki rolü ve geleceği, adli bilişim kavramı ve karşılaştırmalı hukuk ile Türk hukuku açısından elektronik delillerin incelenmesidir. Günümüz dijital dünyasında elektronik delillerin, ceza yargılamasında maddi gerçekliğe ulaşma aracı olarak tercih edilen delil elemanının en değerli unsuru haline geldiği kolaylıkla söylenebilir. İncelemeye konu olan bu çalışmanın içeriği daha önce çeşitli başkaca tartışmalar ışığında incelenmişse de elektronik delil kavramı sürekli gelişen ve değişen bir konumda olduğundan dolayı konuyla ilgili incelenecek farklı ve yeni hususlar sürekli var olmaya devam edecektir. Yapılan hukuksal araştırmada ise gerek yerel gerekse uluslararası mevzuatların incelenmesinin yanı sıra bu alanda gelecekte gerçekleşmesi beklenen hukuki gelişmeler açıklanmıştır. Elektronik delillerin hukuki değeri ve kullanımı, günümüz dijital çağında giderek artan bir öneme sahip olmuştur. Bu konu, özellikle bilişim teknolojilerinin gelişmesiyle birlikte, yargı sistemleri açısından önemli bir zorluk haline gelmiştir. Elektronik delillerin doğruluğu, bütünlüğü ve adli geçerliliği için hukukun temel prensipleri ile uyumlu olması gerekmektedir. Elektronik delillerin sunumu, değerlendirilmesi ve kabul edilmesi süreci, bilişim teknolojileri uzmanları, avukatlar ve yargı mensupları için bir dizi zorluklar getirmektedir. Elektronik delillerin adli anlamda kanıt olarak kullanımı, delil toplama yöntemleri, dijital veri analizi ve yargı sürecindeki rolü gibi konular, bu akademik çalışmada yer alan konular arasındadır. Bu çalışma içerisinde uluslararası bilişim hukukunda elektronik delillerin kullanımı konusunda temel bilgileri bulundurmakla birlikte, okuyucuların daha fazla araştırma yapmaları ve kendilerini geliştirmeleri için de bir kaynak niteliği taşımakta olup, uluslararası bilişim hukuku alanında çalışan veya bu alanla ilgilenen herkes için faydalı bir kaynak olacaktır. Bu süreçte, avukatlar, bilişim teknolojileri uzmanları ve yargı mensuplarının iş birliği yapması son derece önemlidir
Özet (Çeviri)
The content of this thesis which is subject to review; is the history and definition of evidence in international law, the concept of electronic evidence, the role and future of electronic evidence in judgement proceedings, the concept of computer forensics, and analysis of electronic evidence in terms of comparative law and Turkish law. Beyond any doubt, in today's digital world, electronic evidence has become an indispensable part of the evidence element, used as a means of reaching the material truth in criminal proceedings. Although the content of this thesis has been examined in many different contexts before, since the concept of electronic evidence is constantly developing and changing, there will always be new and particular issues to be examined on this subject. In the legal research conducted, in addition to examining both local and international legislation, legal developments expected to occur in the future in this field are clarified. The legal value and use of electronic evidence has become increasingly significant in today's digital age. This issue has become a significant challenge for judicial systems, especially with the development of information technologies. For the accuracy, integrity and judicial validity of electronic evidence, it must be compatible with the basic principles of law. The process of presenting, evaluating and accepting electronic evidence, brings many challenges for IT professionals, lawyers and members of the judiciary. Topics such as the use of electronic evidence as forensic evidence, evidence collection methods, digital data analysis and its role in the judicial process are among the topics covered in this thesis. Besides this thesis contains basic information about the use of electronic evidence in international IT law, it also serves as a resource for readers to do further research and improve themselves and will be a useful resource for anyone working in or interested in the field of international IT law. In this process, it is extremely important for lawyers, information technology experts and members of the judiciary to cooperate.