Helsengandina programa kurdî li bazinê duyem li parêzgeha hewlêrê
Erbil ilinde Kürtçe programının ilkokul ikinci aşamasının analizi
  1. Tez No: 874651
  2. Yazar: HAVAL KAMAL MOHAMEDAMEN MOHAMEDAMEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAŞİM ÖZDAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Eastern Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Yaşayan Diller Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kürt Dili ve Kültürü Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 160
Özet
İnsan toplulukları eğitim ve öğretim süreçleriyle ileri gitmişlerdir. Bu süreç, her tarihsel dönemde toplumdaki bireylerin her alanda (eğitim, sağlık, toplumsal, ekonomik vb.) ileri gitmesini ve entelektüel alanda gelişmesini sağlamıştır. Bu sereç her zaman kendini değiştirmeli ve geliştirmelidir. Bu süreç her zaman canlı tutulmalı ve bu sürecin hayatın diğer alanındaki gelişmeleri yakalaması için uğraşılmalıdır. Değerlendirme de eğitim programlarının geliştirilmesinde rol sahibidir, eğer bu şekilde olmazsa anlaşılma süreçlerinde, özellikle eğitim konularında sorunlar yaşanması kaçınılmazdır. Biz bu araştırmamızda değerlendirmemizi Hewlêr şehrinde ikinci sınıftaki eğitim programı üzerinden yapacağız. Araştırmamız üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde yeni ve eski eğitim programının yöntemlerinden bahsedeceğiz, sonra programın felsefesi ve öğretim yöntemleri, aynı zamanda eğitim dilbiliminin etkisi ve onun eğitim programındaki yöntemleri ve gramere genel olarak değinceğiz. İkinci bölümde eğitimin öneminden bahsedeceğiz. Üçüncü bölümde pratik kurallarını uyguluyoruz ve elimizdeki belge ve anketleri bu araştırmanın ek bölümüne ekliyoruz. Eski eğitim öğretim programınından şu anki programa kalan problemler şunlar: Eğitim programının Hewlêr'de güncel gelişmelere uyum sağlayabilmesi için ve geliştirilmesi için bazı adımları atabiliriz ki eğitim alanında uygulanmaktadır. Örneğin: Eğitim programının olumlu, olumsuz yönlerini tespit etmek, öğretmenlerin uzmanlığı ve öğrencilere öğretme yöntemlerinin bilimsel şekilleri, eğitimin öneminin ve oranının kitaplarda değerlendirilmesi, kitaplarda nitel ve nicel öğretme yöntemleri. Araştırmanın amacı kısaca şu ki ikinci sınftaki eğitim-öğretim programının bilimsel olarak değerlendirilmesidir. Bu başlık ve konularla bağlantılı olarak öğrencilerle birlikte ulaştığımız bilgileri sonuç ve öneriler olarak eğitim programının güncelliğine ve gelişmesine uygun olarak belirteceğiz. Dört yol ve bilimsel yöntemler nitel araştırma yöntemi çerçevesinde. Üçüncü bölümde kitapların içeriklerini değerlendirmek için biz bu tezi kendimize kaynak olarak kabul edeceğiz ve bilimsel kurallar çerçevesinde eğitimin öneminden bahsedeceğiz. Aynı zamanda bir saha araştırması olarak öğretmenlerden, öğrencilerin anne ve babalarından ikinci sınıftaki eğitim programı ve öğrencilerden istenen ödevler hakkında bilgiler alacağız. Bu çalışmanın sonunda bu tezden çıkan en önemli sonuçları yazacağız.
Özet (Çeviri)
Human societies have advanced through the process of education. At any stage of history, this process has been a factor in the development and enlightenment of individuals in all fields (educational, health, social, economic, etc.). This process must continue Evaluation is one of the aspects that has a role and influence in improving curricula in this process; otherwise, the process of understanding educational subjects will be especially difficult. In this study, we evaluate the curriculum in the second cycle in Erbil province. The research consists of three parts and appendices. In the first part, we discuss the old and new curriculum methods, followed by programmatic philosophies and teaching methods. In the second part, we evaluate the educational values. In the third part, we implement the practical measures for the program. Problems of the old curriculum that remains in the current curriculum, some of the following steps can be taken to ensure that education in Erbil can keep pace with the new developments in education, for example, Identifying the positive and negative aspects of the curriculum, Teachers' expertise and methods of communicating educational teaching science to students. Evaluating the amount and importance of educational values in books, how and quantity of teaching methods in books, The purpose of the letter is a scientific evaluation of the current curriculum and its negatives, the aspects and issues related to it, we would identify the necessary conclusions and proposals, which are in line with the progress of the study. Four scientific methods within the framework of the method (description - analysis) In the third part, of this letter to analyze and interpret the appearance and content of books, based on scientific methods to evaluate their educational value At the end of the letter, we will present the most obvious results of writing the letter.