Davranışsal kamu politikalarının toplumsal refahı artırmadaki rolünün incelenmesi
Examining the role of behavioral public policies in increasing social welfare
- Tez No: 874652
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BÜLENT ALTAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu çalışmanın amacı davranışsal kamu politikalarının toplumsal refahı artırmadaki rolünün değerlendirilmesidir. Davranışsal kamu politikaları, insanların gerçek davranışlarını ve karar alma süreçlerini dikkate alarak tasarlanan politika önlemleridir. Bu politikalar, davranışsal iktisat prensiplerini kullanarak insanların irrasyonel eğilimlerini anlamaya ve yönlendirmeye çalışmaktadır ayrıca insanların gerçek davranışlarını ve karar alma süreçlerini dikkate alarak etkili ve hedefe yönelik politikalar geliştirmeyi hedeflemektedir. Bu politikalar, toplumun refahını artırarak istenen sonuçları elde etmeye yardımcı olabilmektedir. Davranışsal kamu politikaları, toplumun refahını artırmak için davranışsal iktisat prensiplerini ve insan davranışının anlayışını kullanmaktadır. Geleneksel kamu politikaları, insanların rasyonel kararlar aldıklarını ve mükemmel bilgiye sahip olduklarını varsaymaktadır. Ancak, davranışsal iktisat araştırmaları göstermiştir ki, insanlar kararlarında sistemli hatalar yapabilmekte, duygusal etkilere maruz kalabilmekte ve çeşitli önyargılara sahip olabilmektedirler. Davranışsal kamu politikaları, bu irrasyonel davranışlara ve sistemli hatalara dikkat ederek, insanların gerçek davranışlarını ve karar alma süreçlerini hesaba katmaktadır. Bu politikalar, insanların doğal davranışlarını yönlendirmek veya düzeltmek için tasarlanarak toplumun refahını artırmayı hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to evaluate the role of behavioral public policies in increasing social welfare. Behavioral public policies are policy measures designed taking into account the real behavior of people and decision making processes. These policies try to understand and guide people's irrational trends using behavioral economics principles, and also aim to develop effective and targeted policies, taking into account people's real behavior and decision-making processes. These policies can help achieve the desired results by increasing the welfare of the society. Behavioral public policies use behavioral economics principles and understanding of human behavior to increase the welfare of society. Traditional public policies assume that people make rational decisions and have excellent knowledge. However, behavioral economics research has shown that people can make systematic mistakes in their decisions, be exposed to emotional effects and have various prejudices. Behavioral public policies take into account the real behavior and decision-making processes of people, paying attention to these irrational behaviors and systematic errors. These policies aim to increase the welfare of the society by being designed to guide or correct people's natural behavior.