Cumhuriyetten günümüze Yunus Emre algısının Türk müziğine yansıması
The reflection of Yunus Emre perception on Turkish music from the republic to the present
- Tez No: 874688
- Danışmanlar: PROF. DR. CENGİZ ŞENGÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bu çalışmanın amacı, Cumhuriyetten günümüze Yunus Emre algısının Türk müziği içerisinde yer alan; Türk Sanat Müziğine, Türk Halk Müziğine, Çağdaş Çok Sesli Türk Müziğine ve Güncel Popüler Türk Müziğine nasıl yansıdığını ortaya koymaktır. Nitel araştırmalarda kullanılan durum çalışması modellerinden örnek olay durum çalışması olarak tasarlanan bu çalışmada, dokümanların incelenmesi sonucunda oluşturulan tablolar betimsel analiz yöntemi ile analiz edilmiştir. Araştırmanın sonucunda Türk Sanat Müziği ve Türk Halk Müziği alanında Yunus Emre, tasavvuf düşünce dünyasının ilahi aşkla şiirler yazan şairi olarak karşımıza çıkmaktadır. Çağdaş Çok Sesli Türk Müziği alanında Yunus Emre milli kimliğin kurucu figürleri arasında yer almış, ilahileri çok sesli müzikle buluşmuş, şiirleri oratoryo gibi batılı müzik formlarıyla bestelenmiştir. Güncel Popüler Türk Müziğinde ortaya çıkan Yunus Emre algısı ise arabesk müzikten Anadolu pop-rock'a, protest müzikten rap müziğine kadar her kesimin Yunus Emre şiirleri üzerine besteler yaptığı tespit edilmiştir. Yunus Emre'nin Türk müziğinde politik duruşları birbirinden farklı birçok besteciye ilham kaynağı olduğu ve Türk müziği türlerinin birçoğunda Yunus Emre şiirleri üzerine besteler yapıldığı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the perception of Yunus Emre in Turkish music from the Republic to the present; To reveal how it is reflected in Turkish Classical Music, Turkish Folk Music, Contemporary Polyphonic Turkish Music and Current Popular Turkish Music. In this study, which was designed as a case study, one of the case study models used in qualitative research, the tables created as a result of examining the documents were analyzed with the descriptive analysis method. As a result of the research, in the field of Turkish Classical Music and Turkish Folk Music, Yunus Emre appears as the poet of the world of Sufi thought who writes poems with divine love. In the field of Contemporary Polyphonic Turkish Music, Yunus Emre was among the founding figures of national identity, his hymns met with polyphonic music, and his poems were composed with western musical forms such as oratorio. As for the perception of Yunus Emre that emerged in Current Popular Turkish Music, it has been determined that everyone from arabesque music to Anatolian pop-rock, from protest music to rap music, has composed compositions based on Yunus Emre's poems. It has been concluded that Yunus Emre was an inspiration to many composers with different political stances in Turkish music and that compositions were made based on Yunus Emre's poems in many genres of Turkish music.