Duş uygulamasının doğumda hissedilen ağrı,doğum sonu yorgunluk ve konfor üzerine etkisi
The effect of shower application on pain during birth and postpartum fatigue and comfort
- Tez No: 874722
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYÇA ŞOLT KIRCA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ebelik, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Midwifery, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırklareli Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ebelik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu çalışmanın amacı travayda uygulanan hidroterapinin, doğum sırasındaki ağrı, doğum sonu dönemdeki yorgunluk, doğum sonu konforu ve kişi odaklı annelik bakımı üzerine etkisini araştırmaktır. Deneysel randomize kontrollü yapılan çalışmanın örneklemi 2. doğumunu yapacak olan 80 gebeden (40 deney ve 40 kontrol) oluşmaktadır. Deney grubuna dilatasyon 4-5cm ve 6-8cm iken 20 dakika süre ile 32-37°C sıcaklıktaki su ile istedikleri pozisyonda iki kez duş uygulaması yapılmıştır. Kontrol grubuna rutin bakım uygulanmıştır. Veriler; doğum öncesi tanıtıcı bilgi formu, Görsel Kıyaslama Ölçeği (VAS) ve doğum sonrası Yorgunluk İçin Görsel Benzerlik Skalası, Doğum Sonu Konfor Ölçeği ve Kişi Odaklı Annelik Bakım Ölçeği ile toplanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the effect of hydrotherapy applied during labor on pain felt at birth, postpartum fatigue and comfort, and person-centered maternity care. The sample of this randomized controlled experimental study consisted of 80 pregnant women (40 in the experimental group and 40 in the control group) who would give a birth for the second time. The experimental group was given a shower twice with water at 32-37°C in the desired position for 20 minutes when the dilation was 4-5cm and 6-8cm. The control group was given routine care. Data were collected with a descriptive information form and the Visual Analog Scale (VAS) before the birth and with the Visual Analog Scale for Fatigue, the Postpartum Comfort Scale, and the Person-Centered Maternity Care Scale following the birth.