Sınırlı kafesler üzerinde fuzzy mantık operatörlerden elde edilen fuzzy gerektirmeler
Fuzzy implications generated from fuzzy logic operators on bounded lattices
  1. Tez No: 874723
  2. Yazar: KÜBRA KARACAİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FUNDA KARAÇAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Bu tez çalışması, sınırlı kafesler üzerinde gerektirmeler üretmek için yöntemler vermeyi ve bu yöntemlerle inşa edilen gerektirmelerinin özelliklerini incelemeyi hedeflemektedir. Bu çalışmanın ilk bölümünde, kafes teorisinden ve fuzzy küme teorisinden bilinen bazı temel kavramlar tanıtılmıştır. Bu çalışmanın ikinci bölümünde, sabit bir eleman, t-norm, t-konorm, negasyon, gerektirme gibi mantık operatörler ve gerekli kısıtlamalar kullanılarak sınırlı kafesler üzerinde gerektirmeler inşa etmek için bazı inşa yöntemleri verilmiştir. Bu inşa yöntemlerinin özellikleri ve literatürle ilişkisi incelenmiştir. Elde edilen inşa yöntemleri örneklerle uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis intends to give methods for to generate implications on bounded lattices and to examine the properties of the implications constructed with these methods. In the first chapter of this study, several basic concepts known from lattice theory and fuzzy set theory are offered. In the second chapter of this study, several construction methods are revealed to build implications on bounded lattices by using a fixed element, logic operators such as t-norm, t-conorm, negation, implication and necessary constraints. The properties of these construction methods and their relationship with the literature were examined. The obtained construction methods were applied with examples.