Dejenere laplace dönüşümü ve dejenere gama fonksiyonu
Degenerate laplace transform and degenerate gamma function
  1. Tez No: 874725
  2. Yazar: MÜGE SOLMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İNCİ EGE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Amaç: Bu çalışmada dejenere üstel, dejenere Euler ve dejenere Gama fonksiyonlarının tanımı ve özellikleri ile dejenere Laplace dönüşümünün tanımı ve bazı uygulamalarının verilmesi amaçlanmaktadır. Materyal ve Yöntem: Konu ile ilgili yazılmış tüm makale ve kitaplar araştırmanın materyalleridir. Araştırma tekniği olarak kaynaklar kısmında verilen makaleler incelenmiş, sonrasında da matematiksel ispat yöntemleri kullanılarak çalışma yürütülmüştür. Bulgular: Bu tez beş bölümden oluşmaktadır. Giriş bölümünün ardından ikinci bölümde, tezde kullanılan kaynak özetlerine yer verilmiştir. Üçüncü bölümde, Gama fonksiyonu, beta fonksiyonu ve Laplace dönüşümü tanıtılarak tezin ilerleyen kısmında kullanılacak bazı teoremlere yer verilmiştir. Dördüncü bölümde ise dejenere üstel, dejenere Euler ve dejenere Gama fonksiyonları özellikleriyle birlikte verilmiştir. Ayrıca dejenere Laplace dönüşümü tanıtılmış ve bazı uygulamaları ve Laplace dönüşümü ile aralarındaki ilişkiler verilmiştir. Sonuç: Bu yüksek lisans tez çalışmasında Gama fonksiyonu ve Laplace dönüşümü ile ilişkili olan dejenere Gama ve dejenere Laplace dönüşümleri tanıtılmış, özellikleri ayrıntılı olarak incelenmiş ve bu konuda elde edilen sonuçlar ispatlarıyla birlikte verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Objective: This study aims to give the definition and properties of degenerate exponential, degenerate Euler, and degenerate Gamma functions, and the definition and some applications of the degenerate Laplace transform. Material and Methods: All articles and books written on the subject are the materials of the study. As a research technique, the articles given in the references section were examined and then the study was carried out using mathematical proof methods. Results: The thesis consists of five chapters. After the introduction, the second chapter summarises the references used in the thesis. The third chapter introduces the gamma function, the beta function and the Laplace transform and gives some theorems that will be used in the rest of the thesis. In the fourth chapter the degenerate exponential, degenerate Euler and degenerate Gamma functions are given with their properties. The degenerate Laplace transform is also introduced and some applications and relations to the Laplace transform are given. Conclusion: In this thesis, degenerate Gamma and degenerate Laplace transforms, which are related to the Gamma function and the Laplace transform, are introduced, their properties are studied in detail and the results obtained in this subject are given with their proofs.