Multipl sklerozlu bireylerde internet tabanlı ve denetimli egzersiz programlarının etkilerinin karşılaştırılması
Comparison of the effects of internet-based and supervised exercise programs in people with multiple sclerosis
  1. Tez No: 874724
  2. Yazar: TAHİRE BAŞAK DEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YONCA ZENGİNLER YAZGAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Nörolojik Fizyoterapi-Rehabilitasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Multipl skleroz otoimmün inflamatuar demiyelinizasyon ile karakterize bir hastalıktır. Fonksiyonel kapasitede azalma, yürüme ve denge bozuklukları, yorgunluk gibi semptomlar sıklıkla görülmektedir. MS'li bireylerde görülen semptom ve bulgular özürlülük seviyesi arttıkça daha sık ve şiddetli görülür. Tedavi sürecinde ise egzersiz uygulamaları önemli bir yere sahiptir. Çalışmamızın amacı; EDSS skoru yüksek olan MS'li bireylerde, denetimli ve internet tabanlı egzersiz programlarının fonksiyonellik, yürüme, denge, düşme etkinliği, yorgunluk, günlük yaşam aktiviteleri, yaşam kalitesi ve katılım üzerine etkilerini ve birbirine üstünlüğünü incelemektir. Çalışmaya 34 olgu dahil edildi ve randomize olarak denetimli ve internet tabanlı egzersiz programı grubuna ayrıldı. Olguların demografik ve klinik bilgileri alındıktan sonra, fonksiyonellik '2 Dakika Yürüme Testi', 'Zamanlı Kalk Yürü Testi' ve '5 Kez Otur Kalk Testi', yürüme '25 Adım Yürüme Testi' ve 'Multipl Skleroz Yürüme Ölçeği-12', denge 'Berg Denge Ölçeği', düşme etkinliği 'Modifiye Düşme Etkinlik Ölçeği', yorgunluk 'Yorgunluk Şiddet Ölçeği', günlük yaşam aktivitesi 'Multipl Skleroz Etki Ölçeği-29', yaşam kalitesi 'Multipl Skleroz Uluslararası Yaşam Kalitesi Ölçeği' ve katılım 'Kanada Aktivite Performans Ölçümü' ile değerlendirildi. Denetimli egzersiz programı grubundaki olgulara evlerinde fizyoterapist eşliğinde, internet tabanlı egzersiz programı grubundaki olgulara ise internet sitesi üzerinden 8 hafta boyunca, haftada 2 gün aerobik, kuvvetlendirme ve denge egzersizlerinden oluşan egzersiz programı uygulandı. Çalışmamız Grup I'de 15 (13 kadın, 2 erkek) ve Grup II'de 15 (11 kadın, 4 erkek) toplamda 30 olgu ile tamamlandı.
Özet (Çeviri)
Multiple sclerosis is a disease characterized by autoimmune inflammatory demyelination. MS can cause decreased functional capacity, gait and balance disorders, fatigue. These symptoms observed are more frequent and severe as the level of disability increases in MS patients. Exercise programs are important in the treatment of MS. The aim of our study is to investigate the effects of supervised and internet-based exercise programs on functionality, walking, balance, fall efficiency, fatigue, daily living activities, quality of life and participation and their superiority to each other in severe MS patients. Thirty-four MS patients were included to the study and randomly divided into supervised exercise program group and internet based exercise program group. After taking the demographic and clinical information, functionality '2 Minute Walk Test', 'Timed Get Up Walk Test' and '5 Times Sit To Stand Test', walk 'Timed 25-Foot Walk' and 'Multiple Sclerosis Walking Scale-12', balance 'Berg Balance Scale', fall efficiency 'Modified Falls Efficiency Scale', fatigue 'Fatigue Severity Scale', activities in daily life 'Multiple Sclerosis Impact Scale-29', quality of life 'Multiple Sclerosis International Quality of Life Scale' and participation was assessed by the 'Canadian Occupational Performance Measure'. Participatiants in the supervised exercise program group were performed by a physiotherapist at home and patients in the internet-based exercise program group were given an exercise program consisting of aerobic, strengthening and balance exercises 2 days a week for 8 weeks via the website. Our study was completed with a total of 30 patient, 15 in Group I (13 women, 2 men) and 15 in Group II (11 women, 4 men).