Retrofitting RC members with TRM
Betonarme elemanların TRM ile güçlendirilmesi
- Tez No: 874792
- Danışmanlar: PROF. DR. İDRİS BEDİRHANOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
6 Şubat 2023 Kahramanmaraş depremleri depreme dayanıklı yapıların ve yapı sistemlerinin güçlendirilmesinin önemini bir kez daha ortaya koymuştur. Binlerce bina depremin ilk şoklarında çökmüş, binlerce hasarlı evin ise yıkıcı depremlerden sonra güçlendirilmesi gerekliliği ortaya çıkmıştır. Güçlendirmenin uygulanabilirliğini ve etkinliğini arttırmak için farklı güçlendirme tekniklerinin geliştirilmesi gerekmektedir. Alternatif ve yenilikçi güçlendirme tekniklerinden biri de tekstil takviye harçlardır (TRM). Bu çalışmada TRM adı verilen yöntemle güçlendirmenin etkinliği, TRM ile güçlendirilen betonarme kirişlerin yük taşıma kapasiteleri açısından değerlendirmiştir. Literatürde mevcut deneysel çalışmalar incelenmiş ve sonuçları bu çalışmadaki sonuçlarla karşılaştırılmıştır. Ayrıca tasarım sürecini basitleştirmek amacıyla tasarım şemaları geliştirmek için literatürde önerilen hesaplama ilkelerinden faydalanılmıştır. Bu elde edilen çizelgeler tasarım sürecinin eksiksiz ve toplu bir görünümünü bize sağlar. Ayrıca mevcut literatürde bulunan çalışmaların sonuçlarını değerlendirmek için haritalama yöntemi kullanılmıştır. Bu haritalamalar, tekstil takviyeli harçla güçlendirilen elemanların yapısal davranışını, hasar modlarını ve çeşitli parametrelerin yapısal davranış üzerindeki etkisini içermektedir. Ayrıca çalışmada daha ileri araştırmalar için önerilen konuların bir özetine yer verilmiş olup, bunların bir kısmı farklı araştırmacılar tarafından incelenmektedir. Hazırlanan çizelge ve diyagramların güçlendirme alanında çalışan inşaat mühendislerine yol gösterici olacağı düşünülmektedir. Artan miktarlarda TRM ile güçlendirilen farklı ebatlara sahip kesitlerdeki betonarme kirişlerin yük taşıma kapasiteleri moment-eğrilik analizleri ile hesaplanmıştır. Moment kapasiteleri ve tekstil miktarları kullanılarak bir grafik elde edilmiştir. Moment kapasitelerindeki artışı TRM miktarındaki artış ile birlikte gösteren bir grafik geliştirilmiştir. Bu grafik TRM'nin betonarme kiriş kapasitesinin artış miktarı üzerindeki etkisinin azalmaya başladığı seviyeyi açık olarak göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The February 6, 2023, Kahramanmaraş earthquakes once again revealed the importance of earthquake resistant building and strengthening of the structural systems. Thousands of buildings collapsed during first shocks and thousands of damaged houses need to be strengthened after devastating earthquakes. In order to increase the applicability an effectiveness of strengthening, different strengthening techniques need to be developed. One of the alternative and innovative retrofitting techniques is textile reinforced mortar (TRM). The effectiveness of retrofitting with the method called TRM is discussed in this study in terms of the load bearing capacity of the TRM retrofitted members. Experimental research available in the literature was examined and their results compared with the results in this study. In addition, the calculation principles suggested in the literature were implemented to develop design charts to simplify the design process. these charts provide a complete view of the design process. Additionally, the mapping method was adopted to evaluate the outcomes of existing literature. And those mappings include structural behavior of members retrofitted with textile reinforced mortar, the failure modes, and the effect of various parameters on structural behavior. Furthermore, a summary of suggested topics for further research is provided in the study, some of which are being looked at by researchers. It is believed that the prepared charts and diagrams will serve as a guide for civil engineers working in the field of retrofitting. The load bearing capacities performances of reinforced concrete beams with different sections retrofitted with increasing amounts of TRM were calculated through moment-curvature analyses. By using moment capacities versus textile amounts were obtained. We developed a chart presents increase in the moment capacities with textile amounts. This chart clearly demonstrates a threshold shows the point of decrease in the effectiveness of the TRM on the section capacity.