Müzik eğitimi anabilim dalı öğrencilerinin MBTI envanteriyle belirlenen kişilik tiplerine göre bireysel çalgı dersinden beklentileri
Music education department students' expectations from individual instrument lessons according to personality types determined by MBTI inventory
  1. Tez No: 874793
  2. Yazar: DEMET GÜVEN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖNDER MUSTUL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Son yıllarda giderek önem kazanmaya başlayan öğrenci merkezli eğitim anlayışı“öğrenciye görelik ilkesi”olarak adlandırılmaktadır. Öğrenciye göre belirlenecek olan eğitim sürecinde öğrencinin nasıl ve hangi yollarla bilgiyi anlayıp kavradığına dair öğretmenin çıkarımlarda bulunması öğrenme-öğretme süreçleri içerisinde olumlu yönde sonuçlar ortaya çıkartabilir. Özellikle müzik eğitiminin önemli bir alt boyutu olan çalgı eğitimi derslerinde öğretmen ve öğrencinin birebir iletişimi, öğrenciye görelik ilkesini kaçınılmaz kılmaktadır. Bu çalışmada nicel ve nitel yöntemlerin bir arada kullanıldığı karma yöntem işe koşulmuştur. Araştırmanın çalışma grubunu Necmettin Erbakan Üniversitesi Müzik Eğitimi Anabilim Dalı'nda eğitim gören 54 lisans öğrencisi oluşturmaktadır. Çalışma grubunu oluşturan öğrencilere Myers-Briggs Tip Göstergesi envanteri uygulanmış ve öğrencilerin kişilik tipleri tespit edilmiştir. Daha sonra hazırlanmış olan yarı yapılandırılmış görüşme formu yoluyla öğrencilerin bireysel çalgı dersinden beklentilerine yönelik görüşleri alınmıştır. Görüşme formundan elde edilen veriler ile öğrencilerin elde edilen kişilik tipleri arasındaki ilişki incelenmiştir. Araştırmada, MBTI envanteri ile elde edilen sonuçlara göre katılımcılar arasında en sık rastlanan kişilik tipi ESTJ ve ESTP'dir. Katılımcıların genel tercih dağılımları incelendiğinde öğrencilerin sayısal olarak çoğunun dışa dönük, duyusal, mantıksal ve algısal olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Öğrencilerin özellikle mantıksal veya hissel olma tercihleri arasında sayısal olarak oldukça büyük bir fark olduğu görülmüştür. Boyutların içerisinde bulunan farklı tercihteki öğrencilerin görüşleri incelendiğinde; ilk boyutta içe dönük öğrencilerin öğretmeniyle kurduğu iletişimde sakin bir ses tonu, dışa dönük öğrencilerin ise daha enerjik bir ses tonu tercih ettiği; ikinci boyutta, duyusal öğrencilerin yeni bir teknik davranışı edinirken geleneksel yöntemi, sezgisel öğrencilerin ise kendilerine ait yeni bir yöntem geliştirmeyi tercih edeceği sonucuna ulaşılmıştır. Üçüncü boyuta bakıldığında, mantıksal öğrencilerin olumsuz dönüte daha objektif yaklaştığı, hissel öğrencilerin ise olumsuz dönütü oldukça kişisel algıladığı ve olumsuz dönütün motivasyonlarını son derece kötü etkilediği sonucu elde edilmiştir. Dördüncü boyutta, yargısal öğrencilerin planlı bir ders sürecinde motivasyonlarının olumlu yönde; algısal öğrencilerin ise belli bir plan ve program dahilinde olduklarını hissetmeleri durumunda motivasyonlarının olumsuz yönde etkileneceğine ilişkin sonuçlar elde edilmiştir. Bu bağlamda kişilik tipleri tespit edilen öğrencilerden alınan görüşler ile kurama ilişkin bilgiler büyük oranda benzerlik taşımaktadır. Elde edilen sonuçlar ışığında Psikolojide Tipler Kuramı ve MBTI envanterine yönelik bilgi sahibi olmak, bireysel çalgı dersi sürecini olumlu yönde etkileyebilir. Ayrıca öğretmenin ve öğrencinin kendi kişilik tipini bilmesi, öğretme-öğrenme sürecine olumlu yönde katkılar sağlayabilir ve öğrencinin bireysel çalışma sürecinde de olumlu etkiler yaratabilir.
Özet (Çeviri)
The student-centered understanding of education, which has become increasingly important in recent years, is called the“principle of relativity to the student”. In the educational process, which will be determined according to the student, the teacher's conclusions about how and in what ways the student understands and comprehends information can reveal positive results in the learning-teaching processes. Especially in instrument education courses, which are an important sub-dimension of music education, one-on-one communication between teacher and student makes the principle of relativity to the student inevitable. In this study, a mixed method, in which quantitative and qualitative methods are used coupled, was employed. The study group of the research consists of 54 undergraduate students studying at the Department of Music Education of Necmettin Erbakan University. The Myers-Briggs Type Indicator inventory was applied to the students who made up the study group and the personality types of the students were determined. Then, the students' opinions regarding their expectations from the individual instrument lesson were taken through the semi-structured interview form prepared. The relationship between the data obtained from the interview form and the personality types obtained from the students was examined. In the study, according to the results obtained with the MBTI inventory, the most common personality types among the participants were ESTJ and ESTP. When the general preference distributions of the participants were examined, it was concluded that numerically most of the students were extroverted, sensory, logical and perceptual. It has been observed that there is a Deciently large difference between students' preferences to be logical or emotional in particular. When the opinions of students with different preferences in the dimensions were examined, it was concluded that in the first dimension introverted students prefer a calm tone of voice in communication with their teacher, while extrovert students prefer a more energetic tone of voice; in the second dimension, sensory students prefer the traditional method when acquiring a new technical behavior, and intuitive students prefer to develop a new method of their own. When looking at the third dimension, it was found that logical students approach negative feedback more objectively, while emotional students perceive the negative response quite personally and the negative response affects their motivations extremely badly. In the fourth dimension, results have been obtained that the motivation of judgmental students will be positively affected during a planned lesson process, while perceptual students' motivation will be negatively affected if they feel that they are within a certain plan and program. In this context, the opinions received from the students whose personality types were determined and the information about the theory bear a great deal of similarity. In the light of the results obtained, having knowledge about the Theory of Types in Psychology and the MBTI inventory can positively affect the individual instrument lesson process. In addition, knowing the teacher's and student's own personality type can make positive contributions to the teaching-learning process and can also create positive effects on the student's individual study process.