Turist rehberlerinin bilinçli farkındalık düzeyleri ile psikolojik dayanıklılıkları arasındaki ilişkinin belirlenmesine yönelik bir araştırma
A research intended for determination of relation between mindfulness levels and resilience of tour guides
  1. Tez No: 874829
  2. Yazar: YAĞMUR ÇELİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MELİKE GÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm Rehberliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Bu çalışmanın amacı turist rehberlerinin bilinçli farkındalık düzeylerinin ve psikolojik dayanıklılık seviyelerinin belirlenmesidir. Belirtilen amaç doğrultusunda ilk olarak ulusal ve uluslararası ilgili alanyazın taraması gerçekleştirilmiştir. Daha sonra bu amaca ulaşabilmek için turist rehberlerine anket uygulanmıştır. Çalışmada turist rehberlerinin bilinçli farkındalık düzeyleri ve psikolojik dayanıklılık seviyeleri arasında anlamlı bir ilişkinin bulunup bulunmadığı araştırılmıştır. Araştırmanın evrenini Turist Rehberleri Birliği'ne bağlı 13.549 turist rehberi, örneklemini ise eylemli olarak mesleğini icra eden 324 turist rehberi oluşturmaktadır. Turist rehberlerinin bilinçli farkındalık düzeyleri ve psikolojik dayanıklılık arasındaki ilişkinin incelendiği araştırma beş bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde araştırmanın konusu, amacı, önemi, varsayımları ve sınırlılıkları açıklanmış; ikinci bölümde konu ile ilgili alanyazın taraması sonucunda açığa çıkan bilgilere yer verilmiştir. Üçüncü bölümde araştırmanın modeli ve hipotezleri ortaya konmuş, evren ve örneklem açıklanmış, veri toplama araç ve teknikleri ile veri toplama sürecinden bahsedilip verilerin analizi yapılmıştır. Dördüncü bölümde ortaya çıkan tüm bulgular yorumlanmıştır. Beşinci bölümde ise araştırmanın sonuçlarına yer verilmiş ve önerilerde bulunulmuştur. Araştırma sonucunda katılımcıların bilinçli farkındalık seviyeleri ile psikolojik dayanıklılıklarının arasında anlamlı bir ilişki bulunmadığı, bilinçli farkındalığın psikolojik dayanıklılığın meydan okuma boyutu arasında anlamlı bir ilişki olduğu tespit edilmiştir. Diğer bir taraftan bilinçli farkındalığın, psikolojik dayanıklılığın kendini adama ve kontrol boyutu ile arasında anlamlı bir ilişki olmadığı ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the conscious awareness levels and psychological endurance levels of tourist guides. In line with the stated purpose, firstly national and international related literature was screened. Later, a survey was applied to the tourist guides in order to reach this goal. In the study, it was investigated whether there is a significant relationship between the conscious awareness levels of tourist guides and psychological endurance levels. The universe of the study is composed of 13,549 tourist guides affiliated to the Association of Tourist Guides and 324 tourist guides who perform their profession in action. The research, which examines the relationship between conscious awareness levels of tourist guides and psychological resilience, consists of five parts. In the first part, the subject, purpose, importance, assumptions and limitations of the research are explained; in the second part, the information that is revealed as a result of the field about the subject. In the third part, the model and hypotheses of the research were revealed, the universe and sample were explained, data collection tools and techniques and data collection process were mentioned and data analysis was performed. All the findings in the fourth section are interpreted. In the fifth section, the results of the research were included and suggestions were made. As a result of the research, it was determined that there was no significant relationship between the conscious awareness levels of the participants and their psychological resilience, and that conscious awareness was a significant relationship between the challenge dimension of psychological resilience. On the other hand, conscious awareness, psychological resilience, has been shown not to be a meaningful relationship between the dimension of self-commitment and control.