Profesyonel turist rehberlerinin sahip olması beklenen nitelikleri ile sergiledikleri performansın yerli turistler tarafından değerlendirilmesi
Assessment of the expected qualifications of professional tour guides and their performances by local tourists
  1. Tez No: 405476
  2. Yazar: HARUN AKKÖZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YUSUF BOZGEYİK, YRD. DOÇ. DR. ATINÇ OLCAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
Son yıllarda artan iletişim ve ulaşım olanakları, turizm sektöründe de etkisini göstermiştir. Bu imkanların artması neticesinde hem yurtiçi hem de yurtdışı turizm seçeneklerinin daha fazla olduğu, bunun yanında turistlerin de internet ve sosyal ağlar sayesinde, daha bilinçli olduğu bir döneme girilmiştir. Daha bilinçli turistin oluşması ise daha bilinçli turizm hizmetlerini zorunlu kılmıştır. Bu hizmetlerin başındaysa, turizm hizmetlerinin en önemli bileşenlerinden olan profesyonel turist rehberlik hizmetleri gelmektedir. Profesyonel turist rehberi (PTR), paket turların başarısını etkileyen en önemli faktörlerden biridir. Bu kapsamda araştırmanın temel amacı yerli turistler açısından PTR'lerin sahip olması beklenen özelliklerin, önem düzeylerini belirleme ve PTR'lerin sergiledikleri performanslarını ortaya koymaktır. Söz konusu bu araştırma, 2014 yılının Mart ve Nisan aylarında Gaziantep iline PTR eşliğinde paket turlarla gelen 472 yerli turist üzerinde gerçekleştirilmiş ve araştırma sonucunda, PTR'lerin performans puanlarının, özelliklerin önem puanlarından daha düşük olduğu görülmüştür. Buradan hareketle, araştırmaya konu olan yeterlilik ve özellikler çerçevesinde, PTR performans düzeylerinin, yerli turistlerin beklenti düzeylerinin altında kaldığı söylenilebilir. Ayrıca, yerli turistlerin tura katılım sıklığı, cinsiyeti, medeni durumu, yaş grubu ve eğitim düzeyleri ile PTR'lerin bilgi-donanım, karakter ve yetenek özellikleri önem ve performans değerlendirmeleri arasında istatiksel olarak %5 anlamlılık düzeyinde bir farklılık olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Recently increasing communication and transportation opportunities have also affected tourism sector. As a result of increase in these opportunities, a new are in which there are more domestic and international tourism selections, and more conscious tourists with help of internet and social networks. More conscious tourist structure made compulsory to have conscious tourism services. One of the most important tourism service components is professional tourism guide (PTG) services. The PTG contributes tremendously to the success of packaged tours. As such, this research aims to determine the importance levels of the expected PTG's qualifications and assessing the performance of PTG's from the local tourists' perspectives. In order to ascertain the aim, survey was conducted with 472 local tourists that visited Gaziantep in 2014 with guided package tours in the months of March and April. The findings indicated that the ratings given to PTGs' performances were lower than that of their qualifications' importance level. From this point of view, it can be suggested that PTGs' performance levels stay under local tourists' expectations within the research framework. The results also indicate statistically significant differences with %5 significance level between local tourists' assessments on knowledge, abilities/skills and characteristics of PTGs and local tourist' education levels, genders and package tour participation frequencies.