Kistik fibrozis hastalığında beslenme ve tedavi yaklaşımlarının istatistiksel yöntemlerle incelenmesi
Assessment of neutrophil gelatinase-associated lipocalin and some biochemical parameters in patients with renal failure
  1. Tez No: 874985
  2. Yazar: NAWAL AHMED AMHİMMİD QARZAH
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TUBA KOÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Kistik fibrozis (KF), solunum ve beslenme durumunu önemli ölçüde etkileyen karmaşık bir genetik bozukluk olup, hasta yaşam kalitesi ve uzun vadeli sağlık sonuçları üzerindeki etkisi nedeniyle kritik bir çalışma alanı olarak kabul edilmektedir. Bu çalışmada, KF hastalarından alınan örneklerin analizi, hastaların en büyük grubunun %48,5 ile 14-17 yaş aralığındaki genç bireylerden oluştuğunu ve hastaların %56,8'inin erkek olduğunu ortaya koymuştur. Katılımcıların önemli bir kısmı (%34,9) düşük kilolu olup, vücut kitle indeksi (VKİ) 18,5 kg/m²'nin altındadır. Akciğer fonksiyonu değerlendirmeleri, hastaların %57,4'ünde birinci saniyede zorlu ekspiratuvar volümün (FEV1) %70-90 aralığında olduğunu ve hafif obstrüksiyon bulunduğunu göstermiştir. Kısa Form Hastalık Algısı Ölçeği (SF-SPS) ve Modifiye Wisconsin Kistik Fibrozis Yaşam Kalitesi Anketi (MWKFC-Q) için ortalama toplam puanlar sırasıyla 20,94 ve 21,20 olarak belirlenmiştir. Bulgular, KF hastalarındaki VKİ, akciğer fonksiyonu ve yaşam kalitesi arasındaki ilişkiyi anlamaya katkıda bulunarak, düşük kilolu olma durumunun hastalık semptomlarında artış ve yaşam kalitesinde düşüş ile anlamlı bir şekilde ilişkili olduğunu ortaya koymaktadır. Bu araştırma, KF hastalarında beslenme durumu ve akciğer fonksiyonunu iyileştirmeye yönelik hedeflenmiş müdahalelere duyulan ihtiyacı vurgulamaktadır. Bu çalışmanın özgünlüğü, KF hastalarının sağlığını ve esenliğini etkileyen faktörlerin kapsamlı bir görünümünü sunan demografik, klinik ve psikososyal parametreleri bir araya getiren bütüncül yaklaşımında yatmaktadır. Bu tez, düzenli tıbbi kontrollerin, kişiye özel egzersiz programlarının ve hasta eğitimlerinin kistik fibrozisin etkilerini yönetmede ve hafifletmede, nihayetinde hasta sonuçlarını ve yaşam kalitesini iyileştirmede önemini vurgulayarak alana katkıda bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Cystic fibrosis (CF) is a complex genetic disorder that significantly impacts respiratory and nutritional status, making it a critical area of study due to its influence on patient quality of life and long-term health outcomes. In this study, an analysis of samples from CF patients found that the largest group of patients were young individuals aged 14-17, accounting for 48.5% of the sample, with 56.8% being male. A significant portion of the participants (34.9%) were underweight, with a body mass index (BMI) below 18.5 kg/m². Lung function assessments indicated mild obstruction, with forced expiratory volume in one second (FEV1) ranging from 70-90% in 57.4% of patients. The mean total scores for the Short Form Sickness Perception Scale (SF-SPS) and the Modified Wisconsin Cystic Fibrosis Quality of Life Questionnaire (MWKFC-Q) were 20.94 and 21.20, respectively. The findings contribute to the understanding of the relationship between BMI, lung function, and quality of life in CF patients, revealing that underweight status is significantly associated with increased disease symptoms and lower quality of life. This research highlights the need for targeted interventions aimed at improving nutritional status and lung function in CF patients. The originality of this study lies in its holistic approach, combining demographic, clinical, and psychosocial parameters to provide a comprehensive overview of the factors influencing the health and well-being of CF patients. This thesis contributes to the field by emphasizing the importance of regular medical check-ups, tailored exercise programs, and patient education to manage and mitigate the impacts of cystic fibrosis, ultimately improving patient outcomes and quality of life.