Türkiye'de Öğretmenlere Uygulanan E-Hizmetiçi Eğitimlerin İncelenmesi
Investigation Of E-Service Trainings Applied To Teachers In Türkiye
- Tez No: 874986
- Danışmanlar: PROF. DR. ERTUĞRUL USTA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu çalışmada, Türkiye'de öğretmenlere uygulanan e-hizmet içi eğitimlerin etkinliği ve başarısı incelenmiştir. Çalışmada nitel araştırma teknikleri kullanılmıştır. Araştırma deseni olarak“örnek olay (vaka) çalışması”ve“olgubilim (fenomenoloji)”desenleri birlikte kullanılmıştır. Veri toplama tekniğinde yarı yapılandırılmış görüşme tekniği kullanılmış ve veriler tematik içerik analizi yöntemi ile çözümlenmiştir. Araştırma, 2022-2023 öğretim yılında Konya ve Isparta illerinde farklı okul türlerinde ve farklı branşlarda görev yapan 10 kadın ve 9 erkek toplam 19 öğretmen ile gerçekleştirilmiştir. Araştırma verilerinin istatistiksel analizleri sonucunda; öğretmenlerin E-hizmet içi mesleki gelişim kurslarını öğretmenlik kariyeri açısından motivasyon ve teorik bilgiler başta olmak üzere genel anlamda yeterli gördükleri, istenilen yer ve zamanda eğitime ulaşılabilirlik, zaman tasarrufu ve alanında uzman farklı kişilerden eğitim alma açılarından yararlı olduğu, eğitimlere erişimde büyük bir sorun yaşanılmadığı, hizmet içi eğitimlerin ders esnasında önemli noktaları kaçırma endişesini giderdiği, tam olarak anlaşılmayan konuların tekrar edilmesine ve istenilen anda erişime imkan sağladığı, eğitimde seçme imkanı sunduğu ve videoların istenilen yerden itibaren izlenebildiği ve öğretmenlerin hem uzaktan hem de yüz yüze eğitimi eşit oranda tercih ettikleri tespit edilmiştir. Bu olumlu görüşlerin yanında ise, özellikle Türkçe olmak üzere bazı konulardaki içeriklerin geliştirilmesine ihtiyaç duyulduğu, e-hizmet içi eğitimin daha fazla kişi tarafından kullanılabilmesi için sistemin tanıtım faaliyetlerine ağırlık verilmesi gerektiği, internet altyapısı zayıf olan yerlerde zaman zaman erişim sorunları yaşanabildiği ve okul temelli kursların daha verimli ve daha kalıcı olduğuna yönelik bir algının hakim olduğu tespit edilmiştir. Çalışmanın sonunda, ülkemizde uygulanan hizmet içi eğitim sisteminin etkinliğinin artırılması, uygulanma aşamasında karşılaşılan sorunların giderilmesi ve hedeflenen başarının sağlanması adına bazı çözüm önerileri sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, the effectiveness and success of e-in-service trainings applied to teachers in Turkiye were examined. Qualitative research techniques were used in the study.“Case study”and“phenomenology”designs were used together as research designs. Semi-structured interview technique was used in data collection technique and the data was analyzed with thematic content analysis method. The research was conducted with a total of 19 teachers, 10 female and 9 male, working in different school types and different branches in Konya in the 2022-2023 academic year. As a result of statistical analysis of the research data; teachers consider the E-service professional development courses to be sufficient in general terms, especially in terms of motivation and theoretical knowledge, in terms of their teaching career, it is beneficial in terms of accessibility to education at any time and place, saving time and receiving training from different experts in the field, there are no major problems in accessing training, in-service training eliminates the worry of missing important points during the lesson, it allows repetition of topics that are not fully understood and access at any time, and it has been determined that it offers the opportunity to choose in education and videos can be watched from anywhere and that teachers prefer both distance and face-to-face education equally. In addition to these positive opinions; there is a need to develop content on some subjects, especially in Turkish, in order for e-in-service training to be used by more people, emphasis should be placed on promotional activities of the system, it has been determined that access problems may occasionally occur in places with poor internet infrastructure and there is a perception that school-based courses are more efficient and more permanent. At the end of the study, some solution suggestions were presented in order to increase the effectiveness of the in-service training system implemented in our country, to eliminate the problems encountered during the implementation phase and to ensure the targeted success.