Araştırma hastanesine başvuran yaşlı bireylerin kırılganlık ve malnütrisyon durumlarının yaşam doyumuna etkisi
The effect of frailty and malnutrition on the life fulfillment of elderly individuals admitting to the research hospital
  1. Tez No: 875107
  2. Yazar: ALİ ASLAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NURSEL ÜSTÜNDAĞ ÖCAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yozgat Bozok Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Halk Sağlığı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu çalışma, Yozgat Bozok Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesine başvuran 65 yaş üstü katılımcıların kırılganlık ve malnütrisyon değerlendirmesi yaparak kırılganlık du rumunun malnütrisyon ve yaşam doyumuna etkisini ölçmek için yapılmıştır. Çalışma kesitsel olarak 2024 yılında gerçekleştirilmiştir. Çalışma 363 hasta ile tamamlan mıştır. Veriler ''Tanıtıcı Bilgi Formu'', ''Frail Kırılganlık Ölçeği'', ''MNA-SF Ölçeği'' ve ''Yaşam Doyum Ölçeği'' kullanılarak yüz yüze anket yöntemiyle toplanmıştır. Verilerin de ğerlendirilmesinde Mann-Whitney U testi, Kruskal Wallis-H Testi, Bonferroni post hoc testi, Spearman korelasyon analizi ve Regresyon Analizleri kullanılmıştır. Araştırmaya katılanların %51,2'si kadın, %74,4'ü evli, %64,2'si 65-74 yaş grubunda ve %53,2'si ilkokul mezunudur.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to assess frailty and malnutrition among participants aged 65 and above applying to the Yozgat Bozok University Research and Application Hospital, and to measure the impact of frailty on malnutrition and life satisfaction. The study was conducted cross-sectionally in the year 2024. A total of 363 patients partici pated in the study. Data were collected through face-to-face interviews using the 'Demog raphic Information Form,' 'Frailty Scale,' 'MNA-SF Scale,' and 'Life Satisfaction Scale.' Mann-Whitney U test, Kruskal Wallis-H Test, Bonferroni post hoc test, Spearman correla tion analysis, and Regression Analyses were utilized for data evaluationOf the participants in the study, 51.2% were female, 74.4% were married, 64.2% were in the 65-74 age group, and 53.2% were elementary school graduates.