COVİD-19 ön tanısıyla gerçekleştirilen toraksbilgisayarlı tomografilerde saptanan insidental bulgular
Incidental findings in chest computed tomography scansperformed with a prediagnosis of COVİD-19
  1. Tez No: 875198
  2. Yazar: ENES ESEN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞENAY BENGİN ERTEM
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Giriş ve Amaç: COVID-19 (coronavirus disease 2019) pandemisi tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de etkisini göstermiştir. Pandeminin ilk döneminde, laboratuvar tanı kitlerine yeterli erişimin olmaması ve testlerin yalancı negatiflik oranlarının yüksek olması nedeniyle COVID-19 şüpheli hastalarda, toraks bilgisayarlı tomografi (BT) tanıda önemli rol oynamıştır. Hastanemizin pandemi hastanesi olarak hizmet verdiği bu dönemde, radyoloji kliniğimizde yoğun bir şekilde toraks BT incelemesi gerçekleştirilmiştir. Bu dönemde görüntülemelerde herhangi bir seçiciliğin olamaması sebebiyle hasta popülasyonu demografik olarak geniş bir çeşitlilik göstermiştir. Normal koşullar altında yakalanamayacak olan bu yoğunluk ve çeşitlilik, söz konusu görüntülemelerde, hastalığa (COVID-19 akciğer tutulumu) özgü bulgular dışında da veriler barındırması açısından önem arz etmektedir. Bu çalışmada; COVID- 19 pandemisinin ilk yılında toraks BT çekimi yapılmış çok sayıda olgudan elde edilen görüntüleri retrospektif olarak inceleyerek, insidental bulguların prevalanslarını tespit etmeyi ve klinik önemlerini tartışmayı amaçladık. Materyal-Metot: 24/03/2020 ile 01/03/2021 tarihleri arasında, radyoloji kliniğimizde COVID-19 ön tanısıyla çekilen tüm toraks BT'ler retrospektif olarak tekrar değerlendirildi. COVID-19 hastalığına bağlı akciğer parankim tutulum derecesi, parankimal insidental bulguları maskeleyebilecek kadar ileri düzeyde olan tetkikler çalışmaya dahil edilmedi. Yine artefaktlar nedeniyle diagnostik değeri azalmış tetkikler çalışma dışı bırakıldı. Ayrıca inceleme periyodunda tekrarlanan çekimi olan hastalarda diagnostik tanı değeri en iyi olan tetkik değerlendirilmiş olup diğer tetkikler çalışmaya dahil edilmemiştir. İnsidental bulgular klinik önemlerine göre (yüksek-orta-düşük) sınıflandırılmış ve taranmıştır. 4186 hastanın görüntüleri taranmış olup 854 tanesi çalışma dışı bırakılmıştır. Elde edilen verilerin istatistiksel analizi ''IBM SPSS Statistics 22'' programı ile yapılmıştır. İstatistiksel anlamlılık eşik değeri ''p
Özet (Çeviri)
Introduction and Purpose: The COVID-19 (coronavirus disease 2019) pandemic has had an impact in our country as well as all over the world. In the first period of the pandemic, chest computed tomography (CT) played an important role in the diagnosis of patients with suspected COVID-19 due to insufficient access to laboratory diagnostic kits and high false-negative rates of tests. During this period when our hospital served as a pandemic hospital, intensive chest CT examinations were performed in our radiology clinic. Due to the lack of any selectivity in imaging during this period, the patient population showed a wide demographic diversity. This density and diversity, which cannot be captured under normal conditions, is important in terms of having data other than disease-specific findings (COVID-19 lung involvement) in these imaging studies. In this study, we aimed to determine the prevalence of incidental findings and discuss their clinical significance by retrospectively analyzing the images obtained from a large number of patients who underwent chest CT in the first year of the COVID-19 pandemic. Material-Method: Between 24/03/2020 and 01/03/2021, all chest CT scans performed in our radiology clinic with a prediagnosis of COVID-19 were retrospectively re-evaluated. Lung parenchymal involvement due to COVID-19 disease was excluded from the study if the degree of lung parenchymal involvement was severe enough to mask parenchymal incidental findings. Also, examinations with reduced diagnostic value due to artifacts were excluded. In addition, in patients with repeated examinations during the examination period, the examination with the best diagnostic value was evaluated and other examinations were not included in the study. Incidental findings were classified and screened according to their clinical significance (high-moderate-low). Images of 4186 patients were scanned and 854 were excluded from the study. Statistical analysis of the data obtained was performed with the“IBM SPSS Statistics 22”program. The threshold value of statistical significance was accepted as "p