Platon'un eğitim felsefesi bağlamında bilgi ve egemenlik ilişkisi
Plato's the philosophy of education in the context, knowledge and sovereignty relationship
  1. Tez No: 875197
  2. Yazar: BERTAN BİLGİÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜRŞAD SİNAN ÖZBEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Felsefe Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 162
Özet
Bu çalışmanın amacı Platon'un eğitim felsefesiyle bilgi ve egemenlik arasındaki bağlantıyı onun ontolojisinden hareketle incelemektir. Bu bakımdan çalışmanın kapsamı Platon'un ontolojisi, eğitim felsefesi, bilgi ve egemenlik ilişkisiyle sınırlanmıştır. Bu çalışmanın Platon'un eğitim felsefesiyle bilgi ve egemenlik arasındaki ilişkiye odaklanılmasının nedeni platonik bilginin eğitim felsefesi minvalinde egemenlik kurma aracına neden olmasıdır. Bu bağlamda hazırlanan bu proje beş bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde Platon'un idealar metafiziğinin sosyal ve tarihsel bağlamı, idealar tezini geliştirmede karşılaşılan güçlükler ve Platon'un ontolojisi çerçevesinde onun düalizmi incelenmiştir. İkinci bölümde Platon'un eğitim felsefesi bakımından eleştirdiği ekoller ele alınmıştır. Üçüncü bölümde Platon'un eğitim felsefesi incelenmiştir. Dördüncü bölümde bilgi ve egemenlik ilişkisinin genel öğeleri ele alınmıştır. Beşinci bölümde ise Platon'un eğitim felsefesi bağlamında bilgi ve egemenlik ilişkisi incelenmiştir. Sonuç kısmında ise tezin bütün bölümlerini kapsayan genel bir değerlendirme yapılmıştır. Araştırmada yöntem olarak Platon'un diyaloglarının belli bir sıra içerisinde kronolojik olarak okunmuş, bunun yanı sıra çapraz okumalar yapılmış, ardından mukayeseli çözümlemeler ve aksiyomatik çıkarımlar yapılarak yorumlanmış, ikincil kaynaklara başvurulmuştur.
Özet (Çeviri)
This research of goal description Plato's the philosophy of education with knowledge and sovereignty relationship among connection his ontology. This from perspective the frame of research, Plato's ontology, the philosophy of education, knowledge and sovereignty relationship with limited. For this in research Plato's the philosophy of education, knowledge and sovereignty relationship to cause of focus platonic knowledge of the philosophy of education in way sovereignty tool become cause become. This in context make this project five section occur. In section one description Plato's the metaphysics of idea of social-historical context, idea thesis improvement occur difficulties and Plato's in ontology dualism. İn section two inscription Plato's the philosophy of education from perspective critic views. İn section three analyze Plato's the philosophy of education. İn section four description knowledge and sovereignty relationship of general elements. İn section five analyze Plato's the philosophy of education in the context knowledge and sovereignty relationship. İn conclusion thesis of all of sections frame make a general evaluation. İn research methodological become Plato's dialogues chronologic become certain inside a scale made read as well as made cross read then comparative analyzes, axiomatic inferences made comment, application second resources.