Vertebra stres kırığı sonrası cerrahi uygulanmış hastaların torakolumbal cobb açısı, postüral farkındalık ve fonksiyonel parametrelerindeki değişimin incelenmesi
Investigation of the changes in thoracolumbar cobb angle, postural awareness and functional parameters of patients who underwent surgery after vertebral stress fracture
- Tez No: 875210
- Danışmanlar: PROF. DR. BANU BAYAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu çalışmanın amacı vertebra stres kırığı sonrası cerrahi uygulanmış hastaların torakolumbal cobb açıları, postüral farkındalık ve alışkanlık, kinezyofobi, ağrı, denge ve fonksiyonel parametre düzeyleri arasındaki ilişkiyi incelemekti. Araştırmaya 15 vertebra stres kırığı cerrahisi geçirmiş hasta katıldı. Hastalar çalışma hakkında bilgilendirildi ve yazılı onamları alındı. Hastaların demografik bilgi formu ile klinik özellikleri, Cobb Açı Yöntemi ile sagital torakolumbal cobb açıları, Vizüel Analog Skalası (VAS) ile ağrı şiddetleri, Fonksiyonel Bel Ağrısı Skalası (FBAS) ile engellenen fonksiyonları, Tampa Kinezyofobi Ölçeği (TKÖ) ile kinezyofobi düzeyleri, Postüral Alışkanlık ve Farkındalık Ölçeği (PAFÖ) ile postüral farkındalık ve alışkanlıkları, Nottingham Sağlık Profili (NSP) ile yaşam kaliteleri, Fonksiyonel Uzanma Testi (FUT) ile dinamik dengeleri, Zamanlı Kalk ve Yürü Testi (ZKYT) ve 6 Dakika Yürüme Testi (6DYT) ile fonksiyonel kapasite düzeyleri ve 5 Kez Otur-Kalk Testi (5KOKT) ile fonksiyonel mobiliteleri belirlendi. Cerrahi öncesi, cerrahi sonrası 1. ay ve cerrahi sonrası 3. ay olmak üzere hastalar değerlendirildi. Hastaların torakolumbal cobb açıları hekim tarafından ölçülürken diğer parametreler fizyoterapist tarafından değerlendirildi. Sonuçlar analiz edildiğinde; cerrahi öncesi, cerrahi sonrası 1. ay ve 3. ay TKÖ skorları arasında anlamlı fark bulunmazken (p>0.05) diğer parametrelerde ölçümler arasında istatistiksel olarak anlamlı iyileşme olduğu görüldü (p0.05).
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relationship between thoracolumbal Cobb angles, postural awareness and habit, kinesiophobia, pain, balance and functional parameter levels of patients who underwent surgery after vertebral stress fracture. 15 patients who underwent vertebral stress fracture surgery participated in the study. The patients were informed about the study and their written consent was obtained. The demographic information form for clinical characteristics of the patients, Cobb Angle Method for sagittal thoracolumbal Cobb angles, the Visual Analog Scale (VAS) for pain intensitifies, The Back Pain Functional Scale (BPFS) for impaired function levels, the Tampa Kinesiophobia Scale (TKS) for kinesiophobia levels, The Postural Habıts And Awareness Scale (PHAS) for Postural habits and awareness levels, the Nottingham Health Profile (NHP) for quality of life, the Functional Reach Test (FRT) for dynamic balance, the Timed Up and Go Test (TUGT) and the 6 Minute Walk Test (6MWT) for functional capacity, The Five Times Sit to Stand Test (FTSST) for functional mobility assessment were applied to the individuals participating in this study. Patients were evaluated before surgery, 1 month after surgery, and 3 months after surgery. While the patients' thoracolumbal cobb angles were measured by the physician, other parameters were measured by the physiotherapist. When the results were analyzed, there was no significant difference between the TKS scores before surgery, 1st month after surgery and 3rd month after surgery (p>0.05), while a statistically significant improvement was observed between measurements in other parameters (p0.05).