Nükleer enerji uygulamalarında kullanılan bazı Inconel alaşımların gama ve nötron radyasyonu etkileşim özellikleri
The interaction properties of gamma and neutron radiation with some Inconel alloys in nuclear energy applications
  1. Tez No: 875209
  2. Yazar: BAHAR TÜYSÜZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BAKİ AKKUŞ, PROF. DR. HÜSEYİN OZAN TEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Nükleer Fizik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Radyasyon kullanımının artmasıyla birlikte, etkili koruyucu malzemelere olan ihtiyaç da artmaktadır. Son yıllarda Inconel gibi nikel bazlı alaşımlar, yüksek korozyon ve ısı dirençleri sayesinde nükleer enerji uygulamalarında önem kazanmıştır. Bu tez çalışması kapsamında 13 adet Inconel alaşımın zırhlama parametreleri Phy-X/PSD kodu ve Monte Carlo simülasyon yöntemi ile incelenmiştir. Sonuçlar, gama radyasyonu zırhlama parametrelerinde en uyumlu sonuçların Inconel 686 alaşımında görüldüğünü göstermektedir. Hızlı nötron uzaklaştırma tesir kesiti değerleri incelenen Inconel alaşımları için 0.15 ile 0.17 cm-1 arasında değişmektedir. Alaşımlar için ölçülen tüm zırhlama parametreleri çalışma ile literatüre sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
With the increasing use of radiation, the need for effective protective materials is also increasing. In recent years, nickel-based alloys such as Inconel have become important in nuclear energy applications due to their high corrosion and heat resistance. In this thesis, the shielding parameters of 13 Inconel alloys were investigated by Phy-X/PSD code and Monte Carlo simulation method. The results show that the most compatible results in gamma radiation shielding parameters are seen in Inconel 686 alloy. Fast neutron removal cross section values for the Inconel alloys studied range from 0.15 to 0.17 cm-1. All shielding parameters measured for the alloys are presented in the literature.