Sağlık çalışanlarının yapay zekâ uygulamalarına ilişkin tutum analizi
Attitude analysis of health employees' on artificial intelligence applications
  1. Tez No: 875248
  2. Yazar: HANDAN ŞİRİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EDA YILMAZ ALARÇİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Yönetimi, Healthcare Management
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Günümüzde teknolojiyle beraber sağlık alanında tanı, tedavi ve bakımda önemli ilerlemeler kaydedilmektedir. Yapay zekâ ve robot teknolojileri sağlık çalışanları için destek sağlamakta ve kolaylaştırıcı çözümler sunmaktadır. Bu çözümler sayesinde sağlık hizmetlerinde bakım kalitesinin artması sağlanmaktadır. Sağlık alanında verinin karmaşıklığının ve miktarının artması, yapay zekânın bu alanda daha yaygın bir şekilde kullanılacağını işaret etmektedir. Yapay zekâ, sağlık sektöründe tıbbi karar verme süreçlerinde önemli bir rol oynamaktadır. Ancak, sağlık çalışanlarının yapay zekâ teknolojilerine yönelik tutumları, bu teknolojilerin etkili bir şekilde benimsenmesini etkileyebilmektedir. Yapılan araştırmayla birlikte sağlık çalışanlarının yapay zekâ uygulamalarına yönelik tutumlarının değerlendirilerek, YZ'ye ilişkin tutumlarının demografik özelliklere ve bilişim teknolojileri kullanımına göre farklılaşıp farklılaşmadığını belirlemek amaçlanmıştır. Çalışmada nicel araştırma yöntemi uygulanmıştır. Veri toplama yöntemi olarak anket kullanılmış ve 386 değerlendirilebilir anket formu elde edilmiştir. Araştırmada elde edilen veriler SPSS 21 programı aracılığıyla yapılmıştır. Araştırmada ölçeklere ilişkin değerler ortalama ve standart sapma değerleri ile demografik değişkenlere ilişkin veriler ise frekans dağılımları aracılığıyla sunulmuştur. Ölçeğin güvenirliğini ölçmek için alpha katsayısı (Cronbach's Alpha)'ndan faydalanılmıştır. Ölçeğin geçerliliğini test etmek ve ölçekte yer alan değişkenleri belirlemek için faktör analizi yapılmış, değişkenlerin ortalamasını almak için faktör ortalamasından; değişkenlerin normal dağılıma uygunluğu için normallik testinden ve elde edilen faktörler arasındaki farkın anlamlı olup olmadığını ölçmek için bağımsız gruplar t ve tek yönlü varyans testinden yararlanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Nowadays, significant advancements have been made in the field of healthcare in diagnosis, treatment, and care alongside technology. Artificial intelligence and robotics provide support for healthcare professionals and offer facilitative solutions. These solutions contribute to enhancing the quality of care in healthcare services. The increasing complexity and volume of data in the healthcare field indicate that artificial intelligence will be more widely used in this area. Artificial intelligence plays a significant role in medical decision-making processes in the healthcare sector. However, the attitudes of healthcare professionals towards artificial intelligence technologies can affect their effective adoption. The aim of the research is to evaluate the attitudes of healthcare professionals artificial intelligence applications and determine whether these attitudes vary according to demographic characteristics and use of information technologies. A quantitative research method was applied in the study. A survey was used as the data collection method, and 386 assessable survey form was obtained. The data obtained in the research were analyzed using the SPSS 21 program. Values related to the scales were presented through mean and standard deviation values, while data related to demographic variables were presented through frequency distributions. The reliability of the scale was measured using the alpha coefficient (Cronbach's Alpha). Factor analysis was conducted to test the validity of the scale and determine the variables in the scale, and the factor mean was used to calculate the averages of the variables; the normality test was used to determine the suitability of the variables for normal distribution, and the independent samples t-test and one-way anova used to measure whether the difference between the obtained factors is significant or not.