Maksiller 1. ve 2. molar dişlerde ikinci meziobukkal kanalın farklı apikal boyutlarda genişletilmesinin kırık dayanımına etkisi
The effect of root canal preparation size of second mesiobuccal canals on fracture resistance of the maxillary 1. molar and 2. molar teeth
- Tez No: 875293
- Danışmanlar: PROF. DR. UĞUR AYDIN
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Endodonti Ana Bilim Dalı
Özet
Endodontik tedavi görmüş dişlerin yapısal dayanımlarının azaldığı bilinmektedir. Endodontik giriş kavitelerinin aşırı geniş veyakontrolsüz hazırlanması, aşırı preparasyon, post boşluğu hazırlama prosedürleri ve yüksek taperlarda kanal genişletmesi buna zemin hazırlayabilir. Bunlara bağlı olarak dentinde meydana gelen mikro çatlaklar ilerleyip vertikal kırıklara dönüşebilmektedir. Bu çalışmanın amacı üst molar dişlerde bulunan ikinci meziobukkal kanalın farklı apikal boyutlarda genişletilmesinin dişin kırılma dayanımına etkisine bakmaktır. Konik ışınlı bilgisayarlı tomografi ile ikinci meziobukkal kanal varlığı saptanan 60 maksiller molar diş kullanılarak her birinde 12 diş bulunan, morfometrik özellikleri birbirine benzer 4 deney grubu ve 1 kontrol grubu oluşturuldu. Tüm gruplarda birinci meziobukkal kanal #35.04'e kadar; ikinci meziobukkal kanal ise Grup1'de #20.04; grup 2'de #25.04; grup 3'de #30.04 ve grup 4'de #35.04 ile genişletildi. Kontrol grubunda ikinci meziobukkal kanalda genişletme yapılmadı. Universal test cihazı ile köklere, kırılana dek dikey kuvvet uygulandı ve değerler kaydedildi. Deney gruplarında #20.04 ile yapılan genişletme en yüksek ve 35.04 ile yapılan genişletme en düşük kırık dayanımını göstermiştir. Tek yönlü varyans analizine göre gruplar arasında anlamlı farklılıkların olduğu tespit edilmiştir (p<0.05). Kontrol, #20.04 ve #25.04 grupları arasında kırılma dayanımı açısından anlamlı bir farklılık elde edilmemiştir (p>0.05). Bu üç gruptaki kırılma dayanımları #30.04, #35.04 gruplarına kıyasla istatistiksel olarak anlamlı miktarda daha fazlaydı (p<0.05). #30.04 ve #35.04 grupları arasında ise anlamlı bir farklılık elde edilmemiştir. Sonuç olarak; ikinci meziobukkal kanalın genişletilmesi esnasında yüksek apikal genişlik ve koniklikte aletlerin kullanılması dentin kalınlığının azalmasına bağlı olarak dişin kırık dayanımını belirgin olarak düşürmüştür.
Özet (Çeviri)
It is known that the structural strength of teeth that have undergone endodontic treatment decreases. Excessively enlarge or uncontrolled preparation of endodontic access cavities, excessive preparation, post space preparation procedures and canal enlargening at high tapers may predispose to this. Due to these, microcracks occurring in dentin can progress and turn into vertical fractures. The aim of this study is to examine the effect of enlargening the second mesiobuccal canal in upper molar teeth at different apical dimensions on the fracture strength of the tooth. Using 60 maxillary molar teeth with the presence of a second mesiobuccal canal by cone beam computed tomography, 4 experimental groups and 1 control group, each with 12 teeth and similar morphometric features, were created. In all groups, up to the first mesiobuccal canal #35.04; the second mesiobuccal canal is #20.04 in Group1; #25.04 in group 2; expanded by #30.04 in group 3 and #35.04 in group 4. In the control group, no expansion was made in the second mesiobuccal canal. Vertical force was applied to the roots with the universal testing device until they broke and the values were recorded. In the experimental groups, expansion made with #20.04 showed the highest and expansion made with #35.04 showed the lowest fracture strength. According to one-way analysis of variance, it was determined that there were significant differences between the groups (p <0.05). There was no significant difference in breaking strength between the control, #20.04 and #25.04 groups (p>0.05). The breaking strengths in these three groups were statistically significantly higher than the #30.04, #35.04 groups (p<0.05). No significant difference was observed between #30.04 and #35.04 groups. In conclusion; The use of tools with high apical width and taper during the expansion of the second mesiobuccal canal significantly reduced the fracture resistance of the tooth due to the decrease in dentin thickness.