Hareketli dağılımlı bir yük altındaki elastik yarı düzlemin incelenmesi
Analysis of the elastic half-plane under a moving distributed load
  1. Tez No: 875308
  2. Yazar: GİZEM KAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ONUR ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Giresun Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uygulamalı Matematik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Bu tezde, yüzey üzerinde sabit bir hızla hareket eden dağılımlı bir yük ile yüklenen elastik yarı düzlemin iki boyutlu dinamik tepkisi incelenmektedir. Problem, daha önceki çalışmalarda geliştirilmiş olan hiperbolik-eliptik model ile dalga potansiyelleri cinsinden formüle edilmiştir. Yüzeydeki dalga potansiyelinin integral ifadesi, yük hızı ile yüzey dalga hızı arasındaki ilişkiye bağlı olarak üç farklı biçimde sunulmaktadır. Her durum ayrı ayrı incelenerek ilk olarak dalga potansiyelleri daha sonra da boyuna yer değiştirme bileşeninin ifadeleri elde edilmiştir. Elde edilen sonuçların analizi için yer değiştirmenin grafikleri bazı özel değerler için çizilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the two-dimensional dynamic response of an elastic half-plane loaded by a distributed load moving with constant speed on the surface is investigated. The problem is formulated in terms of wave potentials using the hyperbolic-elliptic model developed in previous studies. The integral expression of the wave potential on the surface is presented in three different forms, depending on the relation between the load speed and the surface wave speed. Each case is analyzed separately and expressions are obtained first for the wave potentials and then for the longitudinal displacement components. To analyze the results obtained, the displacement graphs are plotted for some particular values.