La transformation sociale dans les œuvres 'Les Années' et 'La Place' D'annıe Ernaux
Annıe Ernaux'nun 'Seneler' ve 'Babamın Yeri' adlı eserlerinde toplumsal dönüşüm
- Tez No: 875307
- Danışmanlar: PROF. DR. ARZU KUNT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fransız Dili ve Edebiyatı, French Linguistics and Literature
- Yıl: 2024
- Dil: Fransızca
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Batı Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fransız Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu çalışmada, 2022 Nobel Edebiyat Ödülü kazananı Annie Ernaux'nun“Seneler”ve“Babam”adlı eserlerinde toplumsal dönüşüm temasının yansımalarını inceleyeceğiz. Annie Ernaux'nun eserleri, toplumsal olayların ve değişimlerin birey ve kolektif hafıza üzerindeki etkilerini derinlemesine analiz etmektedir.“Seneler”adlı yapıtında, Ernaux, II. Dünya Savaşı sonrasında kolektif hafızaya kazınmış veya unutulmaya yüz tutmuş toplumsal olaylar arasında sıkışmış bir insanlığı gözler önüne serer. Özellikle Fransız toplumunda savaş yıllarından günümüze kadar süregelen tüm değişim ve dönüşümleri etkin ve çarpıcı bir dille aktarır.“Babam'ın Yeri”adlı eserinde ise Ernaux, savaş sonrası sanayileşmenin bireyin hafızasında yarattığı etkileri ve yeni toplumsal yaklaşımların birey üzerindeki yansımalarını, kendine özgü anlatım biçimiyle ele alır. Eserde, bireysel hafıza ve toplumsal hafıza arasındaki ilişki, özellikle sanayileşme ve modernleşme süreçlerinin birey üzerindeki etkileri üzerinden incelenir. Sosyolog Maurice Halbwachs'a göre, bireyin zihinsel dünyasının içinde yaşadığı toplumdan etkilenmesi kaçınılmazdır. Halbwachs, bellek kavramının temel ilişkisinin sosyal çevre, siyasi ve ekonomik koşullar ve içinde bulunulan sosyal sınıfla ilgili olduğunu vurgular. İnsan düşüncesinde dış etkenlerin büyük payı olduğunu ve insanların bu düşüncelere kendilerinden bir şey katmadıklarını savunur. Annie Ernaux'nun anlatıları ise, bireysel ve kolektif hafıza arasındaki etkileşimi ve bu etkileşimin toplumsal dönüşüm üzerindeki etkilerini ortaya koymaktadır. Biz de tespit ettiğimiz toplumsal olay ve durumların yarattığı bu değişimleri Halbwachs'ın kolektif bellek kavramı ekseninde ele alacağız.
Özet (Çeviri)
In this work, we will examine the reflections on the theme of social transformation in the works“The Years”and“A Man's Place”by Annie Ernaux. Ernaux's works deeply analyze the effects of events and social changes on individual and collective memory. In her book“The Years,”she reveals a humanity trapped between social events etched into the collective memory or forgotten after World War II. She effectively and strikingly accounts for all the changes and transformations that have occurred in French society from the war years to the present day. In her book“A Man's Place,”Ernaux addresses the effects of post-war industrialization on individual memory and the reflections of new social approaches on the individual, with her unique style of expression. The relationship between individual memory and social memory is examined, particularly through the effects of industrialization and modernization processes on the individual. According to sociologist Maurice Halbwachs, it is inevitable that the mental world of the individual is affected by the society in which they live. Halbwachs emphasizes that the fundamental relationship of the concept of memory is related to the social environment, political and economic conditions, and the current social class. He argues that external factors play a significant role in human thought and that people do not add anything of their own to these thoughts. Annie Ernaux's narratives reveal the interaction between individual and collective memory and the effects of this interaction on social transformation. We will discuss these changes created by the social events and situations we have identified within the framework of Halbwachs's concept of collective memory.