Günümüz sanatında bellek deneyimi
Memory experience in contemporary art
  1. Tez No: 875468
  2. Yazar: AYŞE CEREN SOLMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. TANSEL TÜRKDOĞAN
  4. Tez Türü: Sanatta Yeterlik
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu çalışma, yaşanmış bir deneyim tekrar nasıl deneyimlenir? sorusuna yanıt aramak amacıyla hazırlanmıştır. Belleğin mekân ve deneyim ilişkisini, deneyimlerin imge ve temsil üzerinden nasıl aktarıldığını ve geçmiş deneyimin günümüz sanat pratikleriyle tekrar deneyimlenme biçimini merkeze alır.“Günümüz Sanatında Bellek Deneyimi”adlı bu çalışmada, ilişkisel ve temsil aracılığıyla deneyim alanı oluşturan sanat pratikleri incelenmiştir. Araştırmanın birinci bölümünde, bellek ve mekân, mekân ve deneyim ilişkisine, kişisel deneyimlerin imge ve temsile aktarımına değinilmiştir. Araştırmanın ikinci bölümünde değişen sanat pratiklerinin ilişkisel hale gelmesi sonucu oluşan sanatta deneyim kavramı ele alınarak deneyimlenebilir sanat pratikleri incelenmiştir. Araştırmanın“Geçmişin Yeniden Deneyimi”adlı üçüncü bölümde, kişisel bellek ve deneyimleri ele alan, güncel sanat pratikleri üreten sanatçıların çalışmaları incelenerek, bu konudaki görüşlerine yer verilmiştir. Sanatçılar geçmişin deneyimini bugüne aktarmak amacıyla farklı pratikler kullanarak yeniden deneyimlenebilir alanlar oluştururlar. Bu sanat pratikleri geçmiş deneyimi bugüne taşıyarak izleyicilerin geçmişi tekrar deneyimlemesine olanak sağlar. Ancak geçmişte yaşanan deneyimler olduğu gibi bugüne aktarılamaz. Geçmiş deneyimlerin tekrar deneyimlenmesi, bugünün koşullarında yeniden inşa edilen ilişkisel bir temsil alanı olarak bakılmalıdır.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to answer the question that asks how an experience can be experienced again. It focuses on relationship between place and experience, how experiences are transferred via image and representation and re-experiencing form of last experiences with today's art practices. The thesis called“Memory Experience in Contemporary Art”investigates relational and art practices which constitute experience place through representation were mentioned. In the first section of research, memory and place, relationship of place and experience and transfer of personal experiences into image and representation. In the second section of research, experienceable art practices were examined by considering the concept of experience in art, which emerged as a result of changing art practices becoming relational. In the third section of research which is called“Re-experience of Past”artists who work on personal memory and experience and to produce current art practices were investigated and touch on those artists' opinion. Artists form re-experienceable fields with using different practices for transfer past's experience to today. Those art practices enable audiences to re-experience the past with carrying past experiences to today. However, past experiences cannot be transferred to the present as they are in past. Re-experiencing past experiences should be viewed as a relational field of representation that is reconstructed in today's conditions.