Prediction of lung cancer risk using machine learning models
Makine öğrenme modellerini kullanarak akciğer kanseri riskinin tespit edilmesi
  1. Tez No: 875529
  2. Yazar: YUNUS GEZER
  3. Danışmanlar: DR. MURAT ŞİMŞEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: OSTİM TEKNİK ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yazılım Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yazılım Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Akciğer kanserinin erken teşhisi, hasta sonuçlarının iyileştirilmesinde ve ölüm oranlarının azaltılmasında çok önemli bir rol oynar. Son yıllarda akciğer kanseri riskini tahmin etmek için makine öğrenimi modellerinin uygulanması, yüksek riskli bireylerin belirlenmesinde klinisyenlere yardımcı olma potansiyelleri nedeniyle büyük ilgi topladı. Bir dizi makine öğrenimi tekniği kullanarak, klinik veri kümelerini kullanarak akciğer kanserine yakalanma riski yüksek olan bireyleri ayırt edebilecek sağlam bir tahmin çerçevesi oluşturmayı amaçlıyoruz. Araştırmamız, titiz veri analizi ve model değerlendirmesi yoluyla, akciğer kanseriyle mücadelede kişiselleştirilmiş tıp ve halk sağlığı stratejilerinin geliştirilmesinde ilerleme kaydetmeye çalışmaktadır. Çalışmamız, 10 kat çapraz doğrulama ile hem az hem de fazla örnekleme tekniklerini uyguladıktan sonra karşılaştırmalı bir performans değerlendirmesi içermekte olup, önerilen topluluk modelimizin güvenilirliğini ve uygulanabilirliğini arttırmaktadır.
Özet (Çeviri)
Early detection of lung cancer plays a pivotal role in improving patient outcomes and reducing mortality rates. In recent years, the application of machine learning models for predicting lung cancer risk has garnered significant attention due to their potential to aid clinicians in identifying high-risk individuals. By employing a range of machine learning techniques, we aim to construct a robust predictive framework capable of discerning individuals at heightened risk of developing lung cancer using clinical datasets. Through meticulous data analysis and model evaluation, our research endeavors to make strides in advancing personalized medicine and public health strategies for combating lung cancer. Our study includes a comparative performance evaluation after implementing both under and over-sampling techniques with 10-fold cross-validation, enhancing the reliability and applicability of our proposed ensemble model.