Yorgos Lanthımos sinemasında mitolojik yaklaşımlar ve arketipler
Mythological approaches and archetypes in the cinema of Yorgos Lanthimos
  1. Tez No: 875528
  2. Yazar: SELMA EKEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DİLEK TUNALI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Film Tasarımı Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 235
Özet
Mitoloji eski toplumların doğasını, insan ilişkilerini, dinsel inanışlarını ve yaşam biçimlerini aktaran söylemsel pratiklerdir. Her kültür ve ulus kendi mitolojik anlatılarını oluşturarak kendi efsanelerini, tanrılarını, canavarlarını bu mitolojik anlatılarda aktarmışlardır. İnsanın kendini ve dünyayı anlamlandırmasının ürünü olan mitolojik anlatılar resim, edebiyat, tiyatro ve sinema gibi alanlarda yeniden üretilerek günümüze kadar varlığını sürdürmüşlerdir. Mitolojiyi anlatısında kullanan sinema sıklıkla epik ve fantastik film türü içerisinde varlığını sürdürmüştür. Ancak sinemanın bu anlatı kalıbı ötesinde modern sinema bağlamında mitolojiyi kullanan filmler de bulunmaktadır. Modern sinema olarak mitolojik hikâyeler kullanılsa da anlatım yapısı değişmemektedir. Bu mitolojik filmlerde mitolojik metnin ideolojik alt metinlerinde iyi/kötü, doğru/yanlış, adalet gibi kavramlar varlığını korumaktadır. Bu çalışmada amaçlanan; modern sinema bağlamında mitolojik metinlerin nasıl kullanıldığını tartışarak Yorgos Lanthimos sinemasında kullanılan mitlerin arketipsel yorumunu betimsel içerik analiz yöntemiyle filmler üzerinden analiz etmektir.
Özet (Çeviri)
Mythology is a discursive practice that conveys the nature of ancient societies, human relationships, religious beliefs, and ways of life. Each culture and nation has created its own mythological narratives, presenting legends, gods, and monsters unique to their culture. These mythological narratives, as products of human understanding of oneself and the world, have been reproduced in various forms such as visual arts, literature, theater, and cinema, continuing to exist until today. Cinema, which frequently mythology in its narratives, has often been present within the epic and fantasy film genres. Homever, beyond this narrative pattern, there are also films within the context of modern cinema that use mythology. Althouh modern cinema utilizes mythological stories, the narrative structure remains unchanged. In these mythological films, the ideological subtexts of the mythological text, such as concepts of good/evil, right/ wrong, and justice, and preserved. The aim of this study is to analyze how mythological texts are used in modern cinema by discussing their application, and to examine the archetypal interpretation of myths in Yorgos Lanthimos cinema through a descriptive content analysis of his films.