Bireylerin sağlık okuryazarlık düzeyleri ile akılcı ilaç kullanımları arasındaki ilişki
The relationship between the health literacy levels of individuals and their rational medication use
  1. Tez No: 875585
  2. Yazar: AZAD ÇEVİK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATMA MANSUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, Sağlık Yönetimi, Health Care Management, Healthcare Management
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sağlık Kurumları Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Sağlık okuryazarlığı, gün geçtikçe diğer okuryazarlık çeşitleri gibi dikkat edilen ve araştırılan bir kavram olmuştur. Sağlık okuryazarlığı kavramıyla ilgili yapılan araştırmalar akılcı ilaç kullanımının önemini göstermiş, akılcı ilaç kullanımıyla ilgili araştırmaların yapılmasını sağlamış ve sağlık okuryazarlığı ile akılcı ilaç kullanımının; toplum sağlığının geliştirilmesinde etkisi olan, birbirleriyle yakından ilişkili, hatta birbirini tamamlayan iki önemli unsur olduğunu saptamıştır. Bu çalışmada bireylerin hem sağlık okuryazarlık düzeylerine hem de akılcı ilaç kullanımlarına bakılmıştır. Araştırma Erzincan Merkez ilçedeki 18 yaş ve üstü bireylerin sağlık okuryazarlık düzeyleri ile akılcı ilaç kullanımı düzeylerini belirlemek ve sağlık okuryazarlık düzeyleri ile akılcı ilaç kullanım düzeyleri arasındaki ilişkiyi incelemek için yapılmıştır. Araştırma tanımlayıcı özelliktedir. Araştırmaya toplam 387 kişi katılmıştır. Araştırmada bireylerin verileri; Kişisel Bilgi Formu, Türkiye Sağlık Okuryazarlığı Ölçeği-32 ve Akılcı İlaç Kullanım Ölçeği kullanılarak elde edilmiştir. Araştırma verileri SPSS programı kullanılarak tetkik edilmiştir. Verilerin analizinde frekans tabloları, bağımsız gruplar t testi, bağımsız gruplar tek yönlü ANOVA testi ve Pearson korelasyon analizi kullanılmıştır. Çalışmaya katılan bireylerin Türkiye Sağlık Okuryazarlığı Ölçeği-32 indeks puan ortalaması 32,41 (Min=3,3; Maks=50), Akılcı İlaç Kullanımı Ölçeği puan ortalaması 36,70'dır (Min=18; Maks=42).
Özet (Çeviri)
Health literacy, like other types of literacy, has become a concept that is paid attention and researched day by day. Research on the concept of health literacy has shown the importance of rational drug use, enabled research on rational drug use, and stated that health literacy and rational drug use; It has been determined that there are two important elements that have an impact on the development of public health, are closely related to each other, and even complement each other. In this study, both the health literacy levels and rational drug use of individuals were examined. The research was conducted to determine the health literacy levels and rational drug use levels of individuals aged 18 and over in Erzincan Central district and to examine the relationship between health literacy levels and rational drug use levels. The research is descriptive. A total of 387 people participated in the research. In the research, individuals' data; The Personal Information Form was obtained using the Turkish Health Literacy Scale-32 and the Rational Drug Use Scale. The research data was examined using the SPSS program. Frequency tables, independent groups t test, independent groups one-way ANOVA test and Pearson correlation analysis were used to analyze the data. The average score of the individuals participating in the study on the Turkey Health Literacy Scale-32 index is 32.41 (Min=3.3; Max=50), and the average score on the Rational Drug Use Scale is 36.70 (Min=18; Max=42).