Preparation of water-based Al2O3, ZnO and their hybrid nanofluids with different surface active agents and determination of their physical properties
Su bazlı Al2O3, ZnO ve bunların farklı yüzey aktif maddelerle hibrit nanoakışkanlarının hazırlanması ve fiziksel özelliklerinin belirlenmesi
- Tez No: 875589
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET YARTAŞI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Nanoakışkanlar, son yıllarda malzeme bilimi ve endüstride büyük ilgi gören yenilikçi bir alan olmuştur. Nanoakışkanlar, termal iletkenlikleri ve viskoziteleri gibi özelliklerinden dolayı enerji transferi, soğutma sistemleri ve endüstriyel uygulamalarda önemli bir potansiyele sahiptir. Araştırmacılar, nanoakışkanların özelliklerini geliştirerek daha etkili ve verimli uygulamalar için çalışmalarını sürdürmektedirler. Bu çalışmada, Al2O3, ZnO ve Al2O3+ZnO nanopartikülleri baz akışkan olarak seçilerek saf su ile nanoakışkanlar hazırlanmıştır. Nanoakışkanların viskozite, yoğunluk ve termal iletkenlik gibi fiziksel özelliklerinin deneysel incelemeleri gerçekleştirilmiştir. Nanoakışkanlarla yapılan çalışmalarda genellikle tercih edilen iki adım metodu ile % 0.1, % 0.5 ve % 1'lik hacimsel oranlarda hazırlanmış ve çökelmelerin önlenmesi için ise yüzey aktif madde olarak Tianol F40 ve NP10 maddeleri kullanılmıştır. Tianol F40 yüzey aktif maddesinin kullanıldığı Al2O3/su nanoakışkanı termal iletkenlik açısından yüksek fiziksel özellik göstermiştir. Çalışmada hazırlanan tüm nanoakışkanların viskozite özelliği sıcaklığın azalmasıyla arttığı gözlenmiştir. Ayrıca, yakın zamanda nanoakışkanların yüksek fiziksel özelliklerinden dolayı yakın bir gelecekte birçok uygulama alanlarında kulanılabileceği ümidini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Nanofluids have been an innovative field that has attracted great attention in materials science and industry in recent years. Nanofluids have significant potential in energy transfer, cooling systems and industrial applications due to their properties such as thermal conductivity and viscosity. Researchers continue to work for more effective and efficient applications by improving the properties of nanofluids. In this study, nanofluids were prepared with pure water by selecting Al2O3, ZnO and Al2O3+ZnO nanoparticles as the base fluid. Experimental investigations of the physical properties of nanofluids such as viscosity, density and thermal conductivity were carried out. In studies with nanofluids, they were prepared in volumetric ratios of 0.1%, 0.5% and 1% with the two-step method, which is generally preferred, and Tianol F40 and NP10 were used as surfactants to prevent precipitation. Al2O3/water nanofluid using Tianol F40 surfactant showed high physical properties in terms of thermal conductivity. It was observed that the viscosity properties of all nanofluids prepared in the study increased with decreasing temperature. In addition, it shows the hope that nanofluids can be used in many application areas in the near future due to their high physical properties.