Türk vergi sisteminde gayrimenkul satış kazançlarının vergilendirilmesi ve mükellef psikolojisi açısından incelenmesi
Taxation of real estate sales gains in the turkish tax system and its investigation in terms of taxpayer psychology
  1. Tez No: 875627
  2. Yazar: HALİL CEM ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN FATİH SARAÇOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Maliye, Finance
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 256
Özet
20. yüzyılın son çeyreğinden itibaren tüm dünyada yaşanan ekonomik kriz, tüm yatırımcıların mali risklerle karşı karşıya kalmasına neden olmuştur. Söz konusu krizin neden olduğu bu sorun, piyasalarda oluşan riskleri çeşitlendirip algılanmasını da zorlaştırmıştır. Bu sorunu aşmak için teknolojik gelişme kullanılmış ve piyasaların birbirleriyle iletişimde olması hedeflenmiştir. Ancak yatırımcıların finansal risklerin yarattığı belirsizliklerden dolayı yatırım hedeflerini çeşitlendirerek gerek mortgage gerekse başka diğer yöntemlerle gayrimenkul alım-satımına yönelmişlerdir. Gayrimenkullerin alım-satımı dünyada olduğu gibi ülkemizde de artarak devam etmektedir. Ardından belirlenen örneklem grubuna uygulanan anket ve sonuçları değerlendirilmektedir. Söz konusu işlemlerin çokluğu vergilendirme sorununu da beraberinde getirmektedir. Bu kapsamda gayrimenkul sayılan bazı hak ve işlemler ile birlikte anılan işlemlere ilişkin gerekli bilgi ve esaslar irdelenmeye çalışılacaktır.
Özet (Çeviri)
Economic crisis all over the World from the last quarter of the 20th century arose financial risks for all investors.This problem caused by mentioned crisis diversified the risks occurred in the markets and made it difficult to perceive them. In order to overcome this problem, technological developments were utilized and the markets wereaimed to be in touch with one another. However, the investors tended towards real estate purchase and salevia both mortgage and other methods by means of varying their investment goals because of the uncertainties caused by financial risks. Real estate purchase and sale continue increasingly in our country as well as in the World. Because of being vast, such proceedings bring with the problem of taxation. The necessary information and principles related to the proceedings mentioned together with some rights and proceedings considered as real estate within this scope will be tried to be examined.