Çocukluk çağı travmaları ile yetişkinlikteki öfke ve bilişsel çarpıtmalar arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examining the relationship between childhood trauma and anger and cognitive distortions in adulthood
- Tez No: 875626
 - Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MELİKE CEYLAN
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Psikoloji, Psychology
 - Yıl: 2024
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: İSTANBUL TOPKAPI ÜNİVERSİTESİ
 - Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 94
Özet
Araştırmamızda, yetişkin bireylerin çocukluk çağı travma yaşantıları ile sürekliöfke,öfkeifadetarzlarıvebilişselçarpıtmadüzeyleriileilişkisininincelenmesiamaçlanmıştır. Araştırmamızda ayrıca kullanılan üç ölçeğin (çocukluk çağı travmaölçeği, sürekli öfke ve öfke ifade tarzı ölçeği, bilişsel çarpıtma ölçeği) ile demografikdeğişkenler (yaş, cinsiyet, medeni durum, eğitim durumu, çalışma durumu, çocuksayısı)arasındakiilişkiyebakılmıştır.Araştırmadaörneklemgrubunu18-50yaşarasındarastgele seçilmiş bireyler oluşturmaktadır. Araştırmamızda, katılımcılara googls formsaracılığıyla ulaşılıp; ilk olarak Aydınlatılmış Onam Formu, Demografik Bilgi Formu,Gözden Geçirilmiş ve Genişletilmiş Çocukluk Çağı Travma Anketi (CTQ-33), SürekliÖfke ve Öfke İfade Tarzı Ölçeği ve Bilişsel Çarpıtmalar Ölçeği kullanılmıştır. VerilerIBM SPSS V23 ile analiz edilmiştir. Normal dağılıma uygunluk Kolmogorov Smirnovve Shapiro Wilk testleri ile incelenmiştir. İkili gruplara göre normal dağılan verilerinkarşılaştırılmasındaBağımsızİkiÖrnekTtesti,normaldağılmayanverilerinkarşılaştırılmasında Mann Whitney U testi kullanılmıştır. Üç ve üzeri gruplara görenormal dağılan verilerin karşılaştırılmasında Tek Yönlü Varyans Analizi (ANOVA) veçoklu karşılaştırmalar Duncan testi ile incelenmiştir. Üç ve üzeri gruplara göre normaldağılmayan verilerin karşılaştırılmasında Kruskal Wallis H testi kullanılmıştır ve çoklukarşılaştırmaları Dunn testi ile incelendi. Normal dağılım gösteren veriler arasındakiilişkinin incelenmesinde Pearson korelâsyonu kullanılmıştır. Ölçek puanları üzerinedemografiközelliklerinetkisininincelenmesindeçoklulineerregresyonanaliziuygulandıvebağımsızdeğişkenlerinmodeledâhiledilmesindeEntermetodukullanılmıştır. Çocukluk çağı travması, bilişsel çarpıtma ve sürekli öfke ve öfke ifadetarzıdeğişkeniarasındapozitifyöndeilişkiolduğusonucunaulaşılmıştır.Çocuklukçağıtravmaölçeği yaş,cinsiyet,eğitim durumu,medenihaldeğişkenlikgöstermektedir.Kızçocuklarınıncinseltacizboyutuyüksekçıkarken;erkelerinfizikselihmaliyüksekçıkmıştır.SürekliÖfkeveöfkeifadetarzıölçeğiilebilişselçarpıtmaölçeğininkadınlardadahayüksekolduğugörülmüştür.Araştırmadaçocuklukçağıtravmayaşantıları alt boyutlarının bilişsel çarpıtma ölçeği ile sürekli öfke ve öfke ifade tarzı ölçeği alt boyutlarını pozitif yönde yordadığı sonucunaulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Our research aimed to investigate the relationship between childhood traumaexperiences of adult individuals and their levels of continuous anger, anger expressionstyles,andcognitivedistortion.Additionally,weexaminedtherelationshipbetweenthethree scales used in our study (Childhood Trauma Scale, Continuous Anger and AngerExpression Style Scale, Cognitive Distortion Scale) and demographic variables (age,gender, marital status, education level, employment status, number of children). Thesample group in our study consists of randomly selected individuals aged between 18-50 years. Participants were reached via Google Forms, and initially provided with anInformed Consent Form, a Demographic Information Form, the Revised and ExpandedChildhoodTraumaQuestionnaire(CTQ-33),theContinuousAngerandAngerExpression Style Scale, and the Cognitive Distortions Scale. Data were analyzed usingIBMSPSSV23.ThenormaldistributionsuitabilitywasexaminedusingtheKolmogorov-Smirnov and Shapiro-Wilk tests. Independent Two-Sample T-tests wereused for comparing normally distributed data between two groups, while the Mann-Whitney U test was utilized for non-normally distributed data. One-Way Analysis ofVariance(ANOVA)withDuncan'spost-hoctestwasemployedforcomparingnormallydistributed data among three or more groups. Kruskal-Wallis H test was used forcomparing non-normally distributed data among three or more groups, followed byDunn's post-hoc test. Pearson correlation was used to examine the relationship betweennormally distributed variables. Multiple linear regression analysis was conducted toexplore the effect of demographic characteristics on scale scores, with Enter methodused for including independent variables in the model. Positive correlations were foundbetweenchildhoodtrauma,cognitivedistortion,continuousanger,andangerexpressionstylevariables.TheChildhoodTraumaScaleshowedvariabilityintermsofage,gender,education level, and marital status. Female participants scored higher on the sexualabuse dimension, while males scored higher on the physical neglect dimension. TheContinuousAngerandAngerExpressionStyleScaleandtheCognitiveDistortionScalewere higher in females. Subdimensions of childhood trauma experiences were found topositivelypredictsubdimensionsofcognitivedistortionandcontinuousangerandangerexpressionstylescales intheresearch..