Türk basınına göre İkinci Dünya Savaşında Sovyet-Fin Cephesi
The Soviet-Finnish Front in the Second World War according to the Turkish press
- Tez No: 875684
- Danışmanlar: PROF. DR. ÇAĞATAY BENHÜR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
1 Eylül 1939 tarihinde İkinci Dünya Savaşı'nın başlamasından yaklaşık üç ay sonra Sovyet-Fin Savaşı meydana gelmiştir. 1936 yılında gerçekleşen Montreux Antlaşması'ndan sonra Türk-Sovyet ilişkileri boğazlar meselesinden dolayı gerginleşmiştir. Boğazlar ile ilgili mesele İkinci Dünya Savaşı başlangıcında da konu olmuş ve Sovyet yetkilileri Türkiye'den boğazlar konusunda lehlerine bir anlaşma istemişlerdir. Türk yetkililerin bu talepleri reddetmesiyle Türk-Sovyet ilişkileri gerginleşmiştir. Bu duruma benzer bir mesele ise Sovyetler Birliği'ni Finlandiya ile savaşa sürüklemiştir. Sovyetler Birliği Leningrad'ın korunması için Fin Körfezi'nin güvenliği gerekçesiyle Finlerden çeşitli bölgelerde taleplerde bulunmuşlardır. Fin yetkililerin kademeli olarak bu talepleri reddetmesiyle Sovyetler, Fin hudutlarına saldırıya geçmişler ve iki devlet arasında savaş gerçekleşmiştir. Boğazlar konusunda benzer taleplerle karşılan Türkiye bu iki devlet arasındaki olayları endişe verici şekilde takip etmiştir. Sovyetler kendinden beklenen gösterişli galibiyeti bir anda gösterememiş hatta büyük bir prestij kaybetmiştir. Ancak Finler nicelik olarak yetersizliklerinden dolayı bir noktada şartları kabul etmek zorunda kalmışlardır. Bu dönemde saldırmazlık anlaşması bulunan iki devlet Nazi Almanya'sı ve Sovyetler Birliği bundan sonra karşı karşıya gelmişlerdir. Müttefik kanadına dahil olan Sovyetler Birliği savaşın kazananlarından olmuştur.
Özet (Çeviri)
On September 1, 1939, about three months after the start of the Second World War, the Soviet-Finnish War took place. After the 1936 Treaty of Montreux, Turkish-Soviet relations were strained over the issue of the straits. The issue of the straits was also an issue at the beginning of the Second World War and the USSR officials asked Turkey for an agreement on the straits in their favor. Turkish-Soviet relations became tense when the Turkish authorities rejected these demands. A similar issue dragged the Soviet Union into a war with Finland. The Soviet Union made demands from the Finns in various regions on the grounds of the security of the Gulf of Finland for the protection of Leningrad. When the Finnish authorities gradually rejected these demands, the Soviets attacked the Finnish borders and war broke out between the two states. Faced with similar demands over the Straits, Turkey followed the events between these two states with concern. The Soviets did not achieve the spectacular victory that was expected of them and even lost a great deal of prestige. However, the Finns had to accept the terms at some point due to their quantitative inadequacy. Nazi Germany and the Soviet Union, two states that had a non-aggression pact during this period, came face to face after that. The Soviet Union, which joined the Allied side, became one of the winners of the war.