Sosyal medya pazarlamasının tüketicilerin yeşil ürünsatın alma davranışı üzerindeki etkileri: İstabul iliüzerine bir araştırma
The effects of social media marketing on green product purchasing behavior: A study on İstanbul province
- Tez No: 875683
- Danışmanlar: PROF. DR. HATİCE NECLA KELEŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yöneticiler İçin İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu çalışmanın odak noktası, satıcı/üretici ile tüketici arasındaki yeşil ürün/hizmet alışverişinin, gelecek nesillere daha yaşanabilir ve sağlıklı bir dünya bırakılması açısından ne kadar önemli olduğunu vurgulamaktadır. Araştırma, genç yetişkin ve orta yaş grubundaki bireylerin yeşil ürün alımlarındaki tutumlarını belirlemeyi ve şirketlerin yeşil ürün temalı sosyal medya pazarlama faaliyetlerinin müşteriler üzerindeki etkilerini değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Özellikle, sosyal medya pazarlama faaliyetlerinin tüketicilerin yeşil ürün satın alma niyetlerini ve davranışlarını nasıl etkilediği üzerine odaklanan araştırmanın amacı, bu etkileri detaylıca incelemektir. Araştırmanın bulgularının, sosyal medya pazarlaması ile yeşil satın alma davranışı arasındaki ilişkiyi anlamamıza ve bu alanda literatüre ve sektöre katkı sağlamamıza yardımcı olması beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
ChatGPT The focal point of this study is to emphasize the significance of green product/service transactions between sellers/producers and consumers in leaving a more sustainable and healthy world for future generations. The research aims to identify the attitudes of young adults and middle-aged individuals towards purchasing green products and to evaluate the effects of companies' green product-themed social media marketing activities on customers. Specifically, the research focuses on how social media marketing activities influence consumers' intentions and behaviors regarding the purchase of green products, with the aim of thoroughly examining these effects. The findings of the research are expected to contribute to our understanding of the relationship between social media marketing and green purchasing behavior and to provide insights for both the literature and the industry in this field