Evli bireylerde iletişim becerileri ve psikolojik iyi oluşun sosyal medya kullanımı ile ilişkisinin incelenmesi
Examining the relationship between communication skills and psychological well-being and social media usage in married individuals
  1. Tez No: 875701
  2. Yazar: SÜEDA SINAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MELİKE CEYLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İSTANBUL TOPKAPI ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu çalışmada, evli kadınlar ve erkeklerin sosyal medya bağımlılığı, psikolojik iyi oluş ve iletişim becerileri üzerindeki etkileri incelenmiştir. Araştırmanın çalışma gurubu 146 kadın, 128 erkek toplam 274 evli bireyden oluşmaktadır. Araştırmada veri toplama araçları olarak Evli Kadınlar ve Erkekler için Psikolojik İyi Oluş Ölçeği, İletişim Becerileri Ölçeği Yetişkin Formu ve Sosyal Medya Bağımlılığı Ölçeği Yetişkin Formu kullanılmıştır. Çalışma, farklı demografik değişkenler (çalışma durumu, eş eğitim durumu, evlilik sayısı, çocuk durumu ve algılanan gelir durumu) altında analiz edilmiştir. Bu çalışmada istatistiksel analizler, SPSS 27 yazılımı kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Araştırma sonuçları sosyal medya bağımlılığının artmasıyla evli kadınlar ve erkeklerin psikolojik iyi oluşlarının ve iletişim becerilerinin azaldığını gösterir. Demografik özellikler bakımından incelendiğinde ise kadınlar ve erkekler arasında sosyal medya bağımlılığı puanları arasında anlamlı bir fark bulunmamıştır. Bu durum, cinsiyetin sosyal medya bağımlılığı üzerinde belirleyici bir faktör olmadığını göstermektedir. Ancak, iletişim becerileri açısından kadınlar, erkeklere göre daha yüksek puan almıştır. Bu bulgular, cinsiyetin sosyal medya kullanımı ve psikolojik iyi oluş üzerindeki etkisinin sınırlı olduğunu ancak iletişim becerileri açısından farklılıkların bulunduğunu göstermektedir. Çalışma durumu ve eş eğitim durumu açısından incelenen sonuçlara göre, sosyal medya bağımlılığı, psikolojik iyi oluş ve iletişim becerileri arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki bulunmamıştır. Aynı şekilde, evlilik sayısı ve çocuk durumu da sosyal medya bağımlılığı, psikolojik iyi oluş ve iletişim becerileri üzerinde belirgin bir etki göstermemiştir. Ancak, algılanan gelir durumu incelendiğinde, düşük gelir grubundaki bireylerin ekonomik memnuniyet açısından diğer gruplardaki bireylere kıyasla daha düşük memnuniyet düzeyine sahip olduğu belirlenmiştir. Bu durum, düşük gelir grubundaki bireylerin psikososyal destek ve ekonomik yardım ihtiyaçlarını vurgulamaktadır. Gelir düzeyi gibi etkenlerin, özellikle ekonomik memnuniyet açısından, bu değişkenler üzerinde etkisi olduğu belirlenmiştir. Elde edilen tüm bu bulgular, sosyal medya kullanımı ile psikososyal iyi oluş ve iletişim becerileri arasındaki ilişkilerin karmaşıklığını kavramak ve toplumda daha etkili destek mekanizmaları geliştirmek açısından büyük önem taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of social media addiction on marital women and men's psychological well-being and communication skills were examined. The study group consisted of 146 women and 128 men, totaling 274 married individuals. Psychological Well-being Scale for Married Women and Men, Communication Skills Scale Adult Form, and Social Media Addiction Scale Adult Form were used as data collection tools. The study was analyzed under different variables (employment status, spouse's education level, number of marriages, children's status, and income level). Statistical analyses in this study were conducted using SPSS 27 software. The research findings indicate that the increase in social media addiction leads to a decrease in the psychological well-being and communication skills of married women and men. When examined in terms of demographic characteristics, there was no significant difference in social media addiction scores between women and men. This indicates that gender is not a determining factor in social media addiction. However, in terms of communication skills, women scored higher than men. These findings suggest that while gender has limited impact on social media usage and psychological well-being, differences exist in communication skills. According to the results examined in terms of employment status and spouse's education level, there was no statistically significant relationship found between social media addiction, psychological well-being, and communication skills. Similarly, the number of marriages and children's status did not have a significant effect on social media addiction, psychological well-being, and communication skills. However, when income level was examined, it was found that individuals in the low-income group had lower satisfaction levels compared to those in other groups in terms of economic satisfaction. This emphasizes the need for psychosocial support and economic assistance for individuals in the low-income group. Factors such as income level have been determined to have an impact on these variables, especially in terms of economic satisfaction. All these findings highlight the complexity of the relationship between social media usage and psychosocial well-being and communication skills, emphasizing the importance of developing more effective support mechanisms in society.