Multipl Skleroz'lu bireylerde yorgunluk, kognisyon ve anksiyete seviyelerinin motor imgeleme üzerine etkisi: Kontrollü çalışma
The effect of fatigue, cognition, and anxiety levels on motor imagery in individuals with multiple sclerosis: a controlled study
- Tez No: 875700
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KADİRHAN ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İZMİR BAKIRÇAY ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Merkezi sinir sisteminin kronik inflamatuar bir hastalığı olan Multipl Skleroz (MS), genellikle 2. ve 4. dekat arasındaki bireyleri etkiler. Çalışmamızın amacı, MS tanılı bireylerdeki yorgunluk, kognisyon ve anksiyete düzeylerinin motor imgeleme yeteneği ile ilişkisini araştırmaktır. İkincil amacımız ise, MS tanılı bireyler ile sağlıklı bireyler arasındaki yorgunluk, kognisyon, anksiyete düzeyleri ve motor imgeleme yeteneğini karşılaştırmaktır. Çalışmaya EDSS skoru 1,5-5,5 arasında olan 36 MS tanılı birey ile 36 sağlıklı birey dahil edildi. Katılımcıların sosyodemografik ve klinik bilgileri oluşturulan değerlendirme formuna kaydedildi. Yorgunluğu değerlendirmek için Modifiye Yorgunluk Etki Ölçeği (MYEÖ), kognitif düzeyi değerlendirmek için İşitsel Modalitede Adımlandırılmış Dizisel Toplama Testi (PASAT), depresyon ve anksiyeteyi değerlendirmek için Hastane Anksiyete ve Depresyon Ölçeği (HADÖ) ve motor imgeleme seviyesini değerlendirmek için de Hareket İmgeleme Anketi-3 (HİA-3), Kinestetik ve Görsel İmgeleme Anketi (KGİA) kullanıldı. Ayrıca, mental Kronometre yöntemi ile belirlenen TUGΔ değeri hesaplandı. MS tanılı bireylerin toplam MYEÖ skoru Toplam KGİA ve HİA-İçsel görsel imgeleme, HİA-Dışsal görsel imgeleme ve HİA-Kinestetik imgeleme skorları arasında negatif yönde orta derecede ilişki (sırasıyla r=-0,653 p0,005). MS tanılı bireylerin HADÖ-Anksiyete skoru ile Toplam KGİA, HİA-Dışsal görsel imgeleme ve HİA-Kinestetik imgeleme skorları arasında negatif yönde düşük (zayıf) derecede ilişki (sırasıyla r=-0,342 p=0,041, r=-0,338 p=0,044, r=-0,380 p=0,022) bulundu.
Özet (Çeviri)
Multiple sclerosis (MS) is a chronic inflammatory disease of the central nervous system that primarily affects individuals between the ages of 20 and 40. The purpose of this study is to investigate the relationship between fatigue, cognition, anxiety levels, and motor imagery ability in individuals with MS, as well as to examine the relationship between fatigue, cognition, anxiety levels, and motor imagery ability in healthy individuals. Second aim, the study aims to compare the motor imagery ability between individuals with multiple sclerosis and healthy individuals. The study included 36 individuals diagnosed with MS with EDSS scores between 1.5 and 5.5 and 36 healthy controls. Socio-demographic information and clinical data of the participants were recorded using an assessment form specifically designed for MS patients and healthy individuals. To assess fatigue, the Modified Fatigue Impact Scale (MFIS) was used, while the Hospital Anxiety and Depression Scale (HADS) was employed to evaluate depression and anxiety levels. The Paced Auditory Serial Addition Test (PASAT) was administered to assess cognitive functioning, and the Movement Imagery Questionnaire-3 (MIQ-3), Kinesthetic and Visual Imagery Questionnaire (KVIQ), and Mental Chronometry method were utilized to evaluate motor imagery levels. There was a moderate negative correlation between the total MFIS score and the total KVIQ and MIQ-Internal visual imagery, MIQ-External visual imagery and MIQ-Kinesthetic imagery scores of individuals with MS (r=-0.653 p0.005). A low (weak) negative correlation (r=-0.342 p=0.041, r=-0.338 p=0.044, r=-0.380 p=0.022, respectively) was found between the HADS-Anxiety score and the Total KVIQ, MIQ-External Visual Imagery and MIQ-Kinesthetic Imagery scores of individuals with MS.