Community building in Toni Morrison's Novels: Love, A Mercy, Home, and God Help the Child
Toni Morrsion'ın Aşk, Merhamet, Yuva ve Tanrı Çocuğu Korusun romanlarında topluluk oluşturma
- Tez No: 875729
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SANİYE BİLGE MUTLUAY ÇETİNTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı, American Culture and Literature
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu tez, Toni Morrison'un 2000 yılından sonra yayımlanan eserlerinde—Aşk, Merhamet, Yuva ve Tanrı Çocuğa Korusun—toplulukları oluşturma ve sürdürme konusuna odaklanacaktır. Afrikalı Amerikalı eleştirisi ve“ırk”kavramının mevcut ile dönüştürülmüş anlamı bu çalışmanın çerçevesini oluşturacaktır. Aşk (2003) eserinde, Christine ve Heed'in gençliğinde kurdukları bağ, Christine'in büyükbabası Bill Cosey'nin Heed ile evlendilirmesiyle bozulur. Kaçınılmaz olarak, ilişkiler değişir ve arkadaşlıklar sona erer. Bu romanda, Morrison karşılıksız aşk, aldatma ve manipülasyon, sınıf, cinsiyet, ırk, sivil haklar hareketi ve cinsiyet temelli çifte standartları doğrusal olmayan bir anlatım ve çeşitli yönlerle inceler. Merhamet (2008) eserinde Morrison, kölelikten başlayarak ırkçılığın köklerini araştırırken, o dönemin dini uygulamalarına da değinir ve Amerika Birleşik Devletleri'nin tarihinde cinsiyet farklılıklarını, özellikle de kadın mağduriyetini içeren yönleriyle sunar. Annesinden uzaklaştırılan ana karakter Florens, anlamlı bağlar kurmaya çalışır ama sonunda başarısız olur. Ev (2012) ise Kore Savaşı gazisi Frank Money'nin, kız kardeşi Cee ile olan ilişkisini yeniden canlandırırken yuva arayışını anlatır. Cee'yi kurtarmaya çalışırken, her iki kardeş de“iyileştirici toplulukların”gerçek anlamını yeniden keşfeder. Tanrı Çocuğu Korusun (2015) eserinde ise açık tenli bir Afrikalı Amerikalı anne, koyu tenli kızı Bride'a sevgi göstermeyi reddeder. Erkek arkadaşı Booker ile olan ilişkisi sona erdiğinde, Bride kendi ırkından insanlarla daha kalıcı bir bağ kurmak durumunda kalır. Tüm bu karakterlerin deneyimleri, Afrikalı Amerikalı toplulukların gelişebilmesi için bireylerin daha yüksek bir kültürel bilinç seviyesine sahip olmaları gerektiğini kanıtlar.
Özet (Çeviri)
This thesis will focus on building and maintaining communities in Toni Morrison's works published after 2000, which are Love, A Mercy, Home, and God Help the Child. African American criticism and existing as well as transformed concepts of“race”will provide the framework. In Love (2003), Christine and Heed's bonding as young girls is disrupted by Christine's grandfather, Bill Cosey, marrying Heed. Inevitably, the relationships do not survive, and all the bonds are broken. In this novel, Morrison examines unrequited love, deceit and manipulation, class, gender, race, the civil rights movement, and gender-based double standards through non-linear storytelling and numerous viewpoints. In A Mercy (2008), Morrison inspects the roots of racism, starting with slavery, while providing glimpses of the various religious practices of the time and presenting gender differences in early America that often included female victimization. The protagonist, Florens, taken away from her mother, tries to find meaningful connections but eventually fails. Home (2012) tells the story of a Korean War veteran, Frank Money, and his search for a home while bringing his relationship with his sister, Cee, back to life. In an attempt to save Cee, both siblings rediscover the true meaning of“healing communities.”In God Help the Child (2015), a light-skinned African American mother refuses to nurture her dark-skinned daughter, Bride. As her relationship with her boyfriend, Booker, comes to an end, Bride is forced to relocate, and build connections with other from her own race. The experiences of the characters prove that, in order for African American communities to flourish, a heightened sense of cultural consciousness needs to be possessed by the individuals.