Kürt milliyetçiliği alanında geleneksel ve modern elitlerin iktidar mücadelesi (1918-1932): Bourdieucü bir analiz
The power struggle of traditional and modern elites in the field of Kurdish nationalism (1918-1932): A Bourdieuian analysis
  1. Tez No: 875752
  2. Yazar: METEHAN KARAKURT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ADEM ÇAYLAK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 439
Özet
Bu çalışmanın amacı, Kürt toplumunda ayrıcalıklı bir toplumsal konumu işgal eden modern ve geleneksel Kürt elitlerin bu konumlarını yeniden üretmek için dahil oldukları milliyetçi Kürt uzamındaki rekabet mücadelelerini Pierre Bourdieu'nün kavramları üzerinden açıklamaktır. Bu amaç doğrultusunda ilk olarak, 1918-1932 döneminde KTC, Azadî ve Xoybûn gibi örgütlerde bir araya gelen ve farklı habitus ve sermaye türlerine sahip olan geleneksel ve modern elitlerin rekabet mücadeleleri araştırılmıştır. Bu rekabet mücadelelerini daha görünür kılmak için elit gruplar arasındaki mücadele konuları belirlenmiş, milliyetçi tahayyülleri arasındaki farklılıklar tespit edilmiştir. Alanda farklı fraksiyonları temsil eden modern ve geleneksel elitler arasındaki ilişkilere ve alanın dışındaki sosyo-politik gelişimlerin Kürt milliyetçiliği alanına ve alanda egemen konumda yer alan milliyetçi eyleyicilere etkisini birlikte ele alan bu çalışma, tarihsel süreçte milliyetçi Kürt uzamında hâkim eğilimde yaşanan değişim ve dönüşümleri de ortaya koymuştur. Nitel bir yöntemle yapılan bu çalışmada, Kürt milliyetçiliği alanında“suç ortağı rakipler”olarak bir araya gelen modern ve geleneksel elitlerin rekabet mücadeleleri belirli soru, sorunsal ve argüman ekseninde analiz edilmiş, profilleri tüm yönleriyle ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to explain the competitive struggles of modern and traditional Kurdish elites, who occupy a privileged social position in Kurdish society, in the nationalist Kurdish space in which they are involved in order to reproduce this position through Pierre Bourdieu's concepts. Accordingly, the competitive struggles of traditional and modern elites with different types of habitus and capital, who came together in organisations such as KTC, Azadî and Xoybûn in the period 1918-1932, were first examined. In order to make these competitive struggles more visible, the issues of struggle between elite groups were identified, and the differences between their nationalist imaginations were determined. By analysing the relations between the modern and traditional elites representing different factions within the field and the impact of socio-political developments outside the field on the sphere of Kurdish nationalism and the nationalist activists in the dominant position in the area, this study has also revealed the changes and transformations in the dominant tendency in the nationalist Kurdish space in the historical process. In this qualitative study, the competitive struggles of modern and traditional elites, who have come together as ''accomplice rivals'' in the field of Kurdish nationalism, have been analysed on the axis of specific questions, problematics and arguments, and their profiles have been revealed in all aspects.