Bağımsızlık sonrası Kazakistan'ın göç politikaları
  1. Tez No: 875751
  2. Yazar: AİGERİM ZHAZIT
  3. Danışmanlar: PROF. İRFAN KAYA ÜLGER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Kazakistan'ın bağımsızlık sonrası göç politikalarını araştıran bu çalışma, ülkenin Sovyetler Birliği'nden ayrılmasının ardından karşılaştığı demografik ve sosyo-ekonomik zorlukları kapsamlı biçimde inceleme amacı taşımaktadır. Çalışmada özellikle, Kazakistan'ın Sovyetler Birliği'nden ayrılmasının ardından artan göç hareketleriyle ilişkilendirilen nüfus dengesizliği sorununu ele alınmaktadır. Bu dengesizlik, ülkenin yüzölçümü açısından dünya genelinde dokuzuncu sırada yer almasına rağmen, nüfus kaybıyla sonuçlanan ciddi bir sorun olarak belirmektedir. Bununla birlikte, Kazakistan'daki Kazak nüfusunun oranının düşük olması, iç nüfus dağılımındaki eşitsizlik ve beyin göçü gibi sorunları da beraberinde getirmiştir. Araştırmanın temel hipotezi, SSCB sonrasında yeniden yapılanma gayreti içerisine giren Kazakistan'da yaşanan tranformasyonun göç hareketlerini ne derece etkilediğini ortaya koymaktır. Kazakistan'ın göç politikaları bu genel çerçeve içerisinde aslında ülkenin içinde bulunduğu değişim ile doğrudan ilintilidir. Netice olarak Kazakistan göç politikasıyla öncelikle ülke dışında olanların anavatana dönmelerinin teşvik edilmiştir. İkinci olarak nüfusun coğrafyada dengeli dağılımı amacıyla hareket edilmiş ise de bu konuda bir başarı ortaya konulamamıştır. Kazakistan aynı zamanda entelektüel sermaye diye adlandırılan eğitilmiş nüfusun ülke dışına göçünü engelleme amacı taşıyan programları uygulamıştır. Bu konuda da kısmi bir başarı olduğu tespiti yapılmıştır. Çalışma sonucunda elde edilen bulguların gelecek yıllarda ülkenin göç politikasının şekillenmesine katkı sağlaması beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
This study investigates Kazakhstan's post-independence migration policies and aims to comprehensively examine the demographic and socio-economic difficulties faced by the country after its separation from the Soviet Union. In particular, the study deals with the problem of population imbalance associated with increased migration movements following Kazakhstan's independance. Despite being the ninth-largest country in the world by area, this imbalance poses a serious problem, resulting in population loss. Additionlally, the low proportion of the Kazakh population in Kazakhstan has led to issues such as inequality in internal population distribution and brain drain. The main hypothesis of the research is to reveal to what extent to which the transformation experienced in Kazakhstan, which began restructuring after the USSR's dissolution, has affected migration movements. Within this general framework, Kazakhstan's migration policies are directly related to the ongoing changes in the country. As a result, Kazakhstan's migration policy has primarily encouraged those outside the country to return to their homeland. Secondly, although measures were taken to achieve a balanced distribution of the population across the country, success in this regard has been limited. At the same time, Kazakhstan has implemented programs aimed at preventing the emigration of the educated population, referred to as intellectual capital. There has been partial success in this effort. The findings of this study are expected to contribute to the shaping of the country's migration policy in the coming years.