Yakın dönemde Yunanistan dış politikasının ABD ile ilişkileri kapsamında dönüşümü
The recent transformation of Greece's foreign policy in the context of its relations with the USA
- Tez No: 875770
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERDAR YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Türkçe literatürde Yunanistan dış politikasına dair çalışmalar, daha çok Ege Adaları ve Kıbrıs üzerinedir. Yunanistan'ın ABD ile ilişkileri üzerine Türkçe çalışmalar kısıtlıdır. Literatürdeki bu eksikliğe katkı olarak çalışmada; Yunanistan dış politikasında ABD ile ilişkileri kapsamında yaşanan dönüşüm anlatılmıştır. Çalışmanın amacı; Yunanistan dış politikasında ABD etkisini araştırmaktır. Yunanistan'da Kıbrıs Barış Harekâtı ile zirve yapan anti-Amerikanizm yerini, stratejik ortaklık süreci ile birlikte ABD ile yakın partnerliğe bırakmıştır ve bu dönüşüm; Yunanistan'ın Avrupa Birliği, Rusya ve Türkiye ilişkileri üzerinden açıklanmıştır. Yunanistan'ın bu üç organizasyon/ülke ile ilişkilerinde ABD etkili olurken, Yunanistan'ın bu üç organizasyon/ülke ile ilişkileri de Yunanistan'ın ABD dış politikasını etkilemiştir. Yunanistan'ın anti-Amerikanizmden yakın dönemde ABD ile stratejik ortaklığa kadar geçirdiği süreç içerik analizi yöntemi ile değerlendirilmiştir. Dönüşüm sürecinden çıkan sonuçla birlikte, Yunanistan'ın değişmeyen dostları değil değişmeyen çıkarları olduğu, çalışmanın hipotezidir. Tezin ilk bölümünde, dış politikaya ilişkin temel bilgiler verilmiştir. İkinci bölümde, Yunanistan-ABD ilişkileri tarihsel olarak açıklanmıştır. Üçüncü bölümde sırasıyla; ABD ilişkilerindeki değişim AB, Rusya ve Türkiye kapsamında incelenmiştir. Yunanistan-Avrupa Birliği ilişkilerinin Yunanistan-ABD ilişkilerine etkisi, Yunanistan-ABD ilişkilerinin Yunanistan-AB ilişkilerine etkisi değerlendirilmiştir. Yunanistan-Rusya ilişkisi ile Yunanistan-ABD ilişkisinin karşılıklı etkileşimi incelenmiştir. Üçüncü bölümün son başlığında, Yunanistan-Türkiye ilişkileri özelinde Yunanistan'ın ABD ilişkileri değerlendirilmiştir. Yunanistan'da anti-Amerikanizmin zirve yaptığı Kıbrıs Barış Harekâtı'ndan, yakın dönemde Yunanistan-ABD askeri ortaklığına uzanan, Yunanistan dış politikası dönüşümü açıklanmıştır. Çalışma ile literatürdeki Yunanistan-ABD ilişkilerindeki değişim konusu eksikliğine katkı sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In the Turkish literature, studies on Greek foreign policy are mostly focused on the Aegean Islands and Cyprus. Turkish studies on Greece's relations with the United States are limited. As a contribution to this gap in the literature, this study describes the transformation in Greek foreign policy in the context of its relations with the United States. The aim of the study is to investigate the US influence on Greek foreign policy. The anti-Americanism in Greece, which peaked with the Cyprus Peace Operation, has been replaced by a close partnership with the United States with the strategic partnership process, and this transformation is explained through Greece's relations with the European Union, Russia and Turkey. Greece's relations with these three organizations/countries have been influenced by the United States, while Greece's relations with these three organizations/countries have influenced Greece's foreign policy towards the United States. The process of Greece's foreign policy from anti-Americanism to its recent strategic partnership with the United States was evaluated through content analysis. The hypothesis of the study is that Greece has unchanging interests, not unchanging friends, as a result of the transformation process. In the first part of the thesis, basic information on foreign policy is given. In the second chapter, Greece-US relations are explained historically. In the third chapter, the changes in US relations are analyzed in the context of the EU, Russia and Turkey. The impact of Greece-European Union relations on Greece-US relations and the impact of Greece-US relations on Greece-EU relations were evaluated. The interaction between Greece-Russia relations and Greece-US relations is analyzed. In the last section of the third chapter, Greece's relations with the US are evaluated in the context of Greece-Turkey relations. The transformation of Greek foreign policy from the Cyprus Peace Operation, when anti-Americanism peaked in Greece, to the recent Greek-US military partnership is explained. The study contributes to the lack of literature on the changes in Greece-US relations.