Aydın ili incir sektörünün durumu ve girişimcilik için fırsat alanlarının araştırılması
The current status of Aydın provincial figure sector and investigation of opportunities for entrepreneurship
- Tez No: 875777
- Danışmanlar: PROF. DR. KENAN GÜLLÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yeniilikçilik ve Girişimcilik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Küreselleşmenin etkisiyle ve artan nüfusa paralel olarak birçok sektör ekonomik etkileşim sonucunda, yeni bir ekonomik düzeni de beraberinde getirmektedir. Bu yeni ekonomik düzen sonucunda; rekabet üstünlüğü de hız kazanmaktadır. Yaşanan gelişmeler bireysel, kurumsal ve hatta ülke kalkınmasına da etki etmektedir. Bu bağlamda; girişimcilik adına farklı iş fırsatlarının araştırılması, hali hazırda işleyen sistemlerin de mevcut durum analizleri yaparak yenilikçilik planlarının oluşturulmasını gerekli kılmaktadır. İktisadi büyüme ve kalkınmada küresel tarım ürünlerinin önemi büyüktür. Bu tarım ürünlerinden birisi de incirdir. İncirin, Türkiye'de en fazla yetiştirildiği yer Ege Bölgesi'nde yer alan Aydın ilidir. Aydın ilinin tüm ilçelerinde incir türlerinde değişiklik gösterse de incir yetiştiriciliği ve incir üretimi yapılmaktadır. Bu çalışmada; Aydın ilinin önemli geçim kaynaklarından olan incir sektörünün durumu ortaya konularak bu sektör içinde yeni girişim fırsatlarının hakkında araştırmalar yapılmıştır. İncirin Aydın ilindeki üretim istatistikleri, sektörün güçlü yönleri, zayıf yönleri ve varsa tehditleri analiz edilmiştir. Çalışma sonunda elde edilen tüm veriler analiz edilerek sektörde muhtemel olasılıkla oluşturulabilecek yeni girişim fırsatları konularında öneriler sunulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In parallel with globalization and increasing population, many sectors bring along a new economic order as a result of economic interaction. As a result of this new economic order; competitive advantage is gaining momentum. The developments experienced have an impact on individual, institutional and even country development. In this context; Investigation of different business opportunities in the name of entrepreneurship necessitates the creation of innovation plans by making current situation analyzes of already functioning systems. Global agricultural products are of great importance in economic growth and development. One of these agricultural products is figs. The place where figs are grown the most in Turkey is Aydın, which is located in the Aegean Region. Although fig types vary in all districts of Aydın, fig cultivation and production is carried out. In this study; the current situation of the fig sector, which is one of the important livelihoods of Aydın province, has been revealed and researches have been made about new entrepreneurship opportunities in this sector. The production statistics, strengths, weaknesses and threats, if any, of the sector in the Aydın province of Fig were analyzed. By examining all the data obtained at the end of the study, it has been tried to offer suggestions on possible new entrepreneurship opportunities that can be created in the sector.