Spor hizmeti sunan kamu kurumlarında birey-örgüt uyumunun örgütsel vatandaşlık davranışı üzerindeki etkisinin incelenmesi
Examining the effect of individual-organization fit on organizational citizenship behavior in public institutions providing sports services
  1. Tez No: 875783
  2. Yazar: AYNUR AKGÜL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SÜLEYMAN MURAT YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Spor Yöneticiliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu araştırmanın amacı; Spor hizmeti sunan kamu kurumlarında birey-örgüt uyumunun örgütsel vatandaşlık davranışı üzerindeki etkisinin incelenmesidir. Çalışmanın amacı doğrultusunda aşağıda yer alan hipotezler test edilecektir: H1: Spor hizmeti sunan kamu kurumlarında birey-örgüt uyumunun çalışanların özgecilik davranışına anlamlı ve pozitif etkisi vardır. H2: Spor hizmeti sunan kamu kurumlarında birey-örgüt uyumunun çalışanların nezaket davranışına anlamlı ve pozitif etkisi vardır. H3: Spor hizmeti sunan kamu kurumlarında birey-örgüt uyumunun çalışanların centilmenlik davranışına anlamlı ve pozitif etkisi vardır. H4: Spor hizmeti sunan kamu kurumlarında birey-örgüt uyumunun çalışanların vicdanlılık davranışına anlamlı ve pozitif etkisi vardır. H5: Spor hizmeti sunan kamu kurumlarında birey-örgüt uyumunun çalışanların sivil erdem davranışına anlamlı ve pozitif etkisi vardır. H6: Spor hizmeti sunan kamu kurumlarında birey-örgüt uyumunun çalışanların örgütsel vatandaşlık davranışına anlamlı ve pozitif etkisi vardır. Araştırmanın evrenini spor hizmeti sunan kamu kurumlarında çalışmakta olan personel oluştururken, örneklemini ise; spor hizmeti sunan İzmir Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü çalışanları oluşturacaktır. Araştırma genel tarama modeline göre yapılacaktır. Tarama modeli, kapsamında olup anket yöntemi kullanılacaktır. Bu çalışmada birey-örgüt uyumunun ve örgütsel vatandaşlık davranışları üzerine etkisinin incelenmesi için geliştirilen bir anket formu aracılığıyla gerçekleştirilecektir. Anket formu hazırlanırken birey-örgüt uyumu Netemeyer, Boles, McKee ve McMurrian (1997) tarafından geliştirilen; algılanan kişi-örgüt uyumu ölçeği, dört maddeden oluşmaktadır ve tek boyutludur. Elde edilecek verilerinin istatistiksel analizlerinde korelasyon ve hiyerarşik regresyon analizleri kullanılacaktır. Ölçek ve alt boyutlarına ilişkin güvenilirlik katsayıları Cronbach's Alpha katsayısı ile hesaplanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research; The aim of this study is to examine the effect of individual-organization fit on organizational citizenship behavior in public institutions providing sports services. For the purpose of the study, the following hypotheses will be tested: H1: In public institutions providing sports services, individual-organization harmony has a significant and positive effect on the altruism behavior of the employees. H2: In public institutions providing sports services, individual-organization harmony has a significant and positive effect on the courtesy behavior of the employees. H3: In public institutions providing sports services, individual-organization harmony has a significant and positive effect on the sportsmanship behavior of the employees. H4: Individual-organization harmony has a significant and positive effect on the conscientious behavior of employees in public institutions providing sports services. H5: In public institutions providing sports services, individual-organization harmony has a significant and positive effect on the civic virtue behavior of employees. H6: In public institutions providing sports services, individual-organization harmony has a significant and positive effect on the organizational citizenship behavior of the employees. While the population of the research is composed of personnel working in public institutions providing sports services, the sample is; employees of İzmir Provincial Directorate of Youth and Sports providing sports services. The research will be carried out according to the general screening model. The survey model is within the scope and the survey method will be used. In this study, it will be carried out through a questionnaire form developed to examine the individual-organization fit and its effects on organizational citizenship behaviors. While preparing the questionnaire, the individual-organization fit was developed by Netemeyer, Boles, McKee, and McMurrian (1997); The perceived person-organization fit scale consists of four items and is unidimensional. Correlation and hierarchical regression analyzes will be used in the statistical analysis of the data to be obtained. Reliability coefficients for the scale and its sub-dimensions were calculated with the Cronbach's Alpha coefficient.