Geçmişten günümüze toplumsal değişme bağlamında Muğla düğünleri
Muğla weddings in the context of social change from the past to the present
  1. Tez No: 875784
  2. Yazar: SELİN BALLI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERGENDER SEZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 215
Özet
Bu çalışmanın temel amacı, geçmişten günümüze Muğla düğünlerinin toplumsal değişmeden nasıl etkilendiğini ve toplumun değişmesinde rolü bulunulan tüketim kültürünü ile evlilik törenlerinin ilişkisini ortaya koymaktır. Çalışmada evlilik ritüellerinin hangi amaçlarla ve nasıl adetler ile gerçekleştirildiği, bu eylemlerin dünden bugüne ne türden bir değişim ve dönüşüm geçirdiğini incelemektir. Kültürün önemli bir bileşeni olarak düğün ritüelleri, içinde olduğu topluma dair ipuçları barındıran toplumsal bir olay olma özelliğini taşımaktadır. Bir toplumdaki düğün törenlerini, değişen toplumsal koşullar ve tüketim davranışı üzerinden incelemek bu araştırmanın konusunu oluşturmaktadır. Bu amaç doğrultusunda; veriler, nitel araştırma yöntemi kullanılarak 14 kişi ile yapılan derinlemesine görüşmeler aracılığıyla elde edilmiş, evlilik teklifinden düğün törenine kadar geçen aşamada bireylerin kendi düğünlerinde hangi gelenekleri uyguladığı ve günümüz düğünlerini nasıl anlamlandırdığı tespit edilmeye çalışılmıştır. Araştırmada düğün ritüellerinde gerçekleşen geleneklere ilişkin elde edilen nitel veriler, içerik analizi ile analiz edilmiştir. Araştırma bulgularına göre, günümüzde Muğla'da düğün geleneklerinin çoğu önemini korumaya devam etse de, araştırmaya katılan bireyler, günümüz düğünlerinin gösterme ve görülme isteği doğrultusunda yeniden şekillendiğini öne sürmektedir.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to reveal how Muğla weddings have been affected by social change from the past to the present and the relationship between marriage ceremonies and consumer culture, which has a role in changing society. The study aims to examine for what purposes and with what customs marriage rituals are performed and what kind of change and transformation these actions have undergone from past to present. As an important component of culture, wedding rituals are a social event that contains clues about the society in which it takes place. The subject of this research is to examine wedding ceremonies in a society through changing social conditions and consumption behavior. In line with this purpose, the data obtained by using qualitative research method was obtained through in-depth interviews with 12 people, and it was tried to determine which traditions individuals apply from their own weddings and how they make sense of today's weddings at the stage from the marriage proposal to the wedding ceremony. The qualitative data obtained in the study regarding the traditions that take place in wedding rituals were analyzed through content analysis. According to the findings of the research, although most of the wedding traditions continue to maintain their importance today, the individuals participating in the research suggest that today's weddings have been reshaped in line with the desire to show and be seen.